Pernykštis tyrimas (nuoroda čia) apie sertifikuotas palmių aliejaus plantacijas ir jų ryšį su miškų naikinimu pateikia įrodymus, kad nemaža jų dalis yra įkurdinta ant neseniai atogrąžų miškais padengtos žemės.
Tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale “Total Environment Science”, analizuojami palydovų vaizdai nuo seniausių 1984 m. iki 2020 m. Jame apimtos visos 78 vietovės Indonezijoje ir 173 – Malaizijos Borneo, kurias patvirtino Apskritojo stalo diskusijos dėl tvaraus palmių aliejaus (angl. Roundtable on Sustainable Palm Oil, sutrumpintai RSPO) organizacija kaip tvarias.

Tyrėjai sulygino sertifikuotų palmių aliejaus plantacijų ir nykstančių didelių žinduolių buveinių žemėlapius patikrinti ar jie persidengia. Taip pat buvo paskaičiuota kiek atogrąžų miškų pakeitė alyvpalmių plantacijos per tą periodą. Mokslininkai nustatė, kad dalis tokių plantacijų iš tiesų per kelis pastaruosius dešimtmečius pakeitė Borneo ir Sumatros nykstančių žinduolių buveines bei atogrąžų miškus.
Pasak vieno iš autorių Robert Cazzolla Gatti, dėstančio Tomsko valstybiniame universitete, jie aptiko, kad alyvpalmių plantacijos yra vietovėse, kurios dešimtajame dešimtmetyje buvo didelių nykstančių žinduolių, tokių kaip raganosiai, tigrai, orangutanai ir drambliai buveinės.

Remiantis studija apie 75 % RSPO sertifikuotų plantacijų yra vietovėse, kuriose per pastaruosius 30 metų buvo atogrąžų miškai ir/arba nykstančių didžiųjų žinduolių buveinės. Nustatyta, kad 49 % Sumatros ir 99 % Borneo sertifikuotos produkcijos atkeliauja iš laukų, kurie 1984-1990 m. buvo padengti atogrąžų miškais. Taip pat net 85 % sertifikuotų vietovių Borneo dar iki 2000 m. gyveno orangutanai.
Autoriai pateikia išvadas, kad RSPO sertifikavimas neužtikrina palmių aliejaus tvarumo ir kad tolesnis tokio sertifikavimo naudojimas tik klaidina visuomenę, kuri toliau perka produktus turinčius palmių aliejų. Tuomet vis daugiau atogrąžų miškų yra iškertami patenkinti augančiai paklausai ir vis mažiau buveinių lieka didiesiems žinduoliams ir kitai biologinei įvairovei.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia aplinkos, žemės ūkio ir energetikos ministerijas atsižvelgti į mokslinius tyrimus ir nepripažinti tvariais RSPO sertifikuoto palmių aliejaus ir PFAD.