Vietos nauda iš atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų

Atsinaujinanti energija yra vienas iš teritorijų vystymo variklių. Vietos valdžios institucijų ir gyventojų kontroliuojami ir finansuojami atsinaujinančiosios energijos įrenginiai, kuriuos įrengia piliečiai, duoda gerokai didesnę ekonominę naudą vietos gyventojams nei komerciniai projektai.

Prancūzijoje atliktas tyrimas (čia) rodo, kad beveik 2/3 vietinių pajamų iš atsinaujinančių išteklių sudaro pajamos iš investicijų ir vietinių paslaugų teikėjų (daugiausia tyrimams ir techninei priežiūrai). Mokesčiai ir NT nuoma – vienintelės garantuotos pajamos įprastinio projekto atveju – sudaro tik apie 35 % vietos pajamų.

Gauti rezultatai patvirtina, kad verta skatinti piliečius ir vietos valdžios institucijas investuoti į projektus, kuriuose svarbiausi yra vietos interesai. Sutaupytų lėšų srautas leidžia realiai plėtoti regionų ekonomiką. Projektai pelningi ne saujelei privačių akcininkų (ar pensijos fondų), o visam regionui.

Pasak autorių, kiekvienas euras investuotas į atsinaujinančių išteklių energijos bendrija atneša maždaug 2,5 eurų grąžą, kuri lieka vietos ekonomikoje.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją sutvarkyti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų finansavimo kvietimus bei supaprastinti reguliavimą, kad daugiau gyventojų galėtų pasigaminti atsinaujinančios energetikos, sutaupyti ir sukurti pridėtinę vertę vietos regionuose.