Žalieji finansai?!

Bendžaminas Franklinas yra pasakęs: “Investicija į žinias moka geriausias palūkanas”. Lietuvos valdžia tą žino ir visi Lietuvos piliečiai gali pasinaudoti lengvatomis už studijų ar profesinio mokymo įmokas.

Kokios kitos investicijos galėtų suteikti didelę nauda? Nyderlandai yra atradę, kad skatindami žaliąsias investicijas gali sukurti tvaresnius verslus ir reikšmingai sumažinti CO2 pėdsaką.

Apie Olandų Žaliųjų Fondų Schemą

Olandijos Žaliųjų Fondų Schema (ŽFS) yra mokestinės lengvatos instrumentas naudojamas Nyderlandų vyriausybės paskatinti aplinkai draugiškas iniciatyvas. Investavimas į Žaliuosius Fondus reiškia, kad individualūs investuotojai skolina savo pinigus bankams, už žemesnes palūkanas, tačiau yra kompensuojami mokestinėmis lengvatomis. Tuomet žalieji bankai gali pasiūlyti pigesnes paskolas tvariems projektams ir pagerinti jų finansinę situaciją. ŽFS buvo pradėtas 1995 m. Iš pradžių buvo gan sunku surasti tinkamus investavimo projektus, tačiau su laiku, išaugo projektų gavusių tinkamumo (ypač atsinaujinančios energetikos ir organinio ūkininkavimo) finansuoti sertifikatus ir schema pradėjo sparčiai augti.

Veikimas

  • Pritaikyta individualiems investuotojams;
  • Mokestinė lengvata taikoma iki 55 000 Eurų investicijoms;
  • Mokestinės lengvata – 2.5 % (0 % vietoj (1.2 %) kapitalo grąžai ir -1.3 % nuo pajamų mokesčio gautų iš žaliųjų investicijų);
  • Projektus sertifikuota valstybinė institucija;
  • Investicijas atlieka bankai.

ŽFS veikia dviem būdais: pirma, palaiko vėjo jėgaines ir ekologinę žemdirbystę, antra, sukuria galimybę pelningoms socialinėms investicijoms, kurios sutampa su jų požiūriu ir norais. Olandų ŽFS gali būti pavyzdžiu ne tik aplinkosaugos srityje, bet ir kitose, socialiai atsakingose. Dažniausiai, žaliosios investicijos atneša žemesnę nei rinkos vidurkis grąža. Šioje priemonėje esančios mokestinės lengvatos leidžia grąžai padidėti ir, lyginant su Nyderlandų vidurkiu, net aplenkti vidutinę.

Rezultatai

Per pirmus 15 metų nuo schemos paleidimo apie ketvirtis milijonų investuotojų sumetė virš septynis milijardus eurų, kurie padėjo finansuoti per 6000 žaliųjų projektų. 2010 m. bendras mokestinės lengvatos dydis siekė apie 150 mln. eurų. Tai yra labai efektyvi ir pigi priemonė paskatinti žmones investuoti: skaičiuojama, kad kiekvienas mokestinės lengvatos Euras virsta 40 Eurų žaliąja investicija.

Ateitis

Iššūkiai su kuriais susiduria ŽFS dar yra gan sudėtingas įgyvendinimas. Tikimasi, kad procedūros bus paprastinamos. Nepaisant to, kad jau yra investavę daugiau nei 250 000 individualių žmonių, 17 milijonų gyventojų turinčioje šalyje šios schemos žinomumas nėra labai didelis. Taip pat investicijų lubos (55 000 Eurų), kurioms pritaikomos lengvatos, yra laikomos žemomis.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Finansų ministerija, Aplinkos ministeriją ir Centrinį banką siekti sukurti panašią priemonę Lietuvoje. Vietoj visokių neaiškių tarpusavio skolinimosi ir investavimo į NT platformą, individualiems investuotojams būtų galima užsidirbti prisidedant prie kovos su klimato kaita!