Zero Waste miestai Europoje

Vienas iš darbų programos punktų yra “Parengti ir įgyvendinti perėjimo prie beatliekio ir neutralaus poveikio klimatui miesto, atrinkto bendradarbiaujant su Lietuvos savivaldybių asociaciją, bandomąjį projektą”. Iš tiesų, surasti pavyzdį neutralaus poveikio klimatui miestą yra be galo sunku. Arčiausiai prie to tikriausiai priartėja Kopenhaga, kuri nuosekliai jau pastaruosius 20 metų dirba, kad 2025 m. taptų tokiu klimatui neutraliu miestu. Tačiau surasti beatliekį miestą yra gan nesudėtinga. Tokių yra net virš 400!

Zero Waste miestų žemėlapis

Pilną žemėlapį ir miestų sąrašą galima rasti čia. Zero waste miestų keliu yra pasukę daugybė miestų iš Italijos, Katalonijos, Ispanijos bei Slovėnijos. Pastaruoju metu prie jų prisijungė ir miestai iš Kroatijos, Bulgarijos, Rumūnijos ir net Ukrainos! Kai kurie pasiekia net virš 80 % atskiro atliekų surinkimo lygmenį.

Trevizas

Išskirtume Trevizo miestą, kuriame gyvena apie 80 000 gyventojų, ir jis yra pavyzdinis visoje Italijoje, 2019 m. pademonstravęs 86.1 % atskirą atliekų surinkimo rodiklį! Tuo pačiu, šis miestas turi itin žemą atliekų rinkliavą gyventojams. Vidutiniškai Italijoje namų ūkis sumoka apie 304 Eurus, tačiau Trevize šis rodiklis yra beveik dvigubai mažesnis ir siekia 185 Eurus! Puikiai įgyvendinta praktika “teršėjas moka”, leidžia gyventojams rūšiuojantiems savo atliekas sutaupyti, o perdirbėjams daugybę atliekų perdirbti. Vidutinis Trevizietis išmeta apie 65 kg mišrių komunalinių atliekų. Tačiau užtenka pavažiuoti 25 km nuo Trevizo iki mažyčio miestelio Moriago della Battaglia ir atskiro surinkimo rodiklis pakyla net iki 90.1%, o vidutinis žmogus ten išmeta per metus tik 31.4 kg mišrių komunalinių atliekų. O kiek išmetate Jūs?

Ar jau galime pradėti kopijuoti gerąją zero waste (beatliekų) miestų praktiką ir pritaikyti ją Lietuvoje?