Maždaug prieš metus teko dalyvauti LRT “Svarbi valanda” laidoje (čia), kurioje ypatingas dėmesys buvo skiriamas atsinaujinančiai energetikai. Tuo metu vis dar buvo didžiulė elektros energijos kaina, bet modulių kainos jau pradėjo mažėti. Sakiau, kad investuoti į saulės elektrines yra pats geriausias metas. Ir iš tos perspektyvos taip atrodė. Dabar saulės modulių kainos, įvairiems didmenininkams ir vystytojams užsipirkus didžiulius kiekius, bet jų taip ir nerealizavūs, nukrito labai stipriai. Tai reiškia, kad elektrinė yra gerokai pigesnė nei bet kada per pastaruosius 3 metus.
Saulės modulių kainos pagal mėnesį nuo 2022 m. rugsėjo iki 2023 m. rugsėjo pagal kategoriją (kainos atspindi vidutinį muitą sumokėtą už prekes Europos vietos rinkoje – čia):
Tiesa, Kinijos rinkoje iš kurios į Europa patenka daugiau nei 90 % visų saulės modulių, kaina pastaraisiais keliais mėnesiais stabilizavosi ir pradėjo kilti (čia):
Verta turėti omenyje, kad Europos Sąjungos sandėliuose gali būti dar apie 40 GW saulės modulių (čia), tad kainos kilimas menkai tikėtinas artimiausiu metu. Dalis saulės elektrinių vystytojų net prognozuoja, kad po poros metų gali būti dar didesnis kainų mažėjimas dėl didžiulės gamybos Kinijoje ir po truputį pasiekiamų atsinaujinančios energetikos gamybos tikslų (deja, nepakankamai ambicingų siekiant Paryžiaus susitarimo) Europoje.
Kuomet yra tokios nedidelės kainos, Energetikos ministerijai verta priminti, kad remiantis Prancūzijoje padarytu tyrimu (čia), atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos, o tas taikoma ir gaminantiems vartotojams, sukuria maždaug 3 kartus didesnę vertę nei komerciniai saulės parkai ir vieną investuotą eurą vietos ekonomikoje paverčia maždaug 2,5 Eur:
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją toliau intensyviai skatinti gaminančių vartotojų ir atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų plėtrą.