Austrija yra viena iš bendruomeninės energetikos pradininkių, todėl ji yra svarbus pavyzdys nustatant teisinius ir techninius jos veikimo aspektus Lietuvoje ir kitose ES šalyse.
Tinkami teisės aktai yra būtina veiksmingo energijos bendrijų veikimo sąlyga. Austrijoje energijos bendrijas reglamentuojantys teisės aktai atitinka ES teisės reikalavimus (vadinamąjį žiemos paketą). 2021 m. liepos mėn. buvo patvirtintas atitinkamas perkėlimas į nacionalinę teisę įstatymą dėl atsinaujinančiųjų energijos išteklių (EAG – Erneuerbaren-Ausbau-Gesetz). Įstatyme numatyta, kad iki 2030 m. visa elektros energija bus gaminama iš atsinaujinančiųjų išteklių, o iki 2040 m. Austrija pasieks klimato neutralumą . Būtent siekiant šių tikslų energetinės bendrijos atliks svarbų vaidmenį.
Teisės akto, kuriuo sudaromos sąlygos kurti ir veikti energetinėms bendrijoms, priėmimo priežastis taip pat buvo energetinio saugumo ir piliečių nepriklausomybės stiprinimas gaminant ir vartojant energiją vietoje, visuomenės motyvavimas susipažinti ir remti atsinaujinančios energijos šaltinius ir stiprinti energetinių paslaugų bei tinklo skaitmeninimą.
Austrijoje yra išskiriami trys energijos bendrijų tipai:
- Grupė vartotojų veikiančių drauge
- Atsinaujinančių išteklių energijos bendrija (AIEB), kuri yra skirstoma į vietinę ir regioninę.
- Piliečių energijos bendrija (PEB)
Pirmasis energijos bendrijų tipas buvo pristatymas 2017 metais su pakeitimais Energijos įstatymui. Praktikoje tokio energijos bendrijos veikimo modelis gali būti įsivaizduojamas kaip grupės namų ūkių viename pastate besidalijančių ant stogo esančią saulės elektrinę. Tuo pačiu, kiekvienam vartotojui yra palikta teisė pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją (plačiau čia). Kiti energijos bendrijų tipai Austrijoje pradėjo funkcionuoti nuo 2022 metų.
Antrasis tipas – AIEB – turi teisę gaminti, saugoti, vartoti ir parduoti tiek elektros energiją, tiek šilumą ar dujas, pagamintas iš atsinaujinančių energijos išteklių. Išskiriami du AIEB potipiai:
- vietinė energijos bendrija, kurios dalyviai sujungti tik žemos įtampos tinklu;
- regioninė energijos bendrija, kurios nariai elektros energija dalijasi per vidutinės ar aukštos įtampos tinklą.
AIEB nariais arba dalininkais gali būti fiziniai arba juridiniai asmenys, savivaldybės, vietos valdžios institucijos bei mažos ar vidutinės įmonės. Viena iš pagrindinių sąlygų – skirstymas pagal gyvenamąją arba registracijos vietą. AIEB turi būti ne pelno juridinis asmuo.
AIEB nariai moka mažesnius mokesčius už naudojimąsi elektros energijos skirstomaisiais tinklais. Vietinei AIEB paskirstymo mokestis mažinamas 57 %, regioninei AIEB – 28 arba 64 %. Mokesčio lengvata priklauso nuo tinklo įtampos. Vietinėms arba regioninėms energijos bendrijoms taikoma nuolaida yra pagrįsta tuo, kad elektros energija dalijamasi nedideliais atstumais, todėl skirstymo sistema nėra visiškai išnaudojama ir apkraunama . Be to, AEIB atleidžiamos nuo elektros energijos mokesčio ir atsinaujinančios energijos paramos mokesčio (atitikmuo Lietuvoje būtų VIAP).
Paskutinio tipo – PEB – energijos bendrijos specifika yra ta, kad, kitaip nei AEI, ji turi teisę tik gaminti, kaupti ir vartoti elektros energiją. PEB neriboja narystės ar dalijimosi elektra, todėl nariai gali tuo užsiimti visoje Austrijoje.
Esminis Austrijos energijos bendrijų įgyvendinimo aspektas, kurį verta paminėti, yra kūrimo etapiškumas. Pirmiausia buvo kuriamos paprastesnio tipo bendrijos veikiančios viename pastate, o vėliau – sudėtingesnės bendrijos, veikiančios aukštesnės įtampos tinkluose. Nuo 2023 m. rudens energijos bendrijos galės veikti skirtingų tinklo operatorių (perdavimo ir skirstymo) tinkluose. Tuomet nuo 2024 m. pradžios kiekvienam vartotojui (pvz., namų ūkiui) bus galima dalyvauti keliose energijos bendrijose.
Austrija dar prieš suteikdama galimybę kurti energijos bendrijos, įsteigė energijos bendrijų koordinavimo centrą, kuris teikia informaciją ir konsultacijas. Panašūs centrai veikia Airijoje, Škotijoje, Danijoje ir Ispanijoje. Centro interneto svetainėje taip pat galima rasti dviejų tipų Austrijoje veikiančių energijos bendrijų žemėlapį (čia). Steigiant energijos bendriją, galima dalyvauti finansavimo konkursuose ir gauti iki 15 000 Eur (plačiau čia).
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją pasisemti gerosios praktikos iš Austrijos.