Gerasis Italijos pavyzdys skatinant organinių trąšų naudojimą

Pjemonto regionas Italijoje yra garsus visame pasaulyje dėl keletos dalykų – vynų (daugiau nei pusė vynuogynų turi kilmės registraciją), saldumynų (Ferrero), kavos (Lavazza) ir triufelių. Tai yra vienas iš pačių stipriausių žemės ūkio regionų ne tik Italijoje, bet ir Europos Sąjungoje. Deja, dėl to susiduriama su nemaža problema – itin didele vidaus vandenų tarša nitratais.

Pjemonto regiono vyriausybė nusprendė tą taršą mažinti pasinaudodama Italijos kaimo plėtros programa. Į agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonių sąrašą nuo 2015 m. buvo įtraukta “Mineralinių trąšų pakeitimas organinėmis”. Ji skirta visiems ūkininkams ir žemės ūkio paskirties naudmenų valdytojams, kurie nori padidinti organinių medžiagų kiekį dirvožemyje ir pakeisti mineralines trąšas organinėmis. Taip ne tik gerinamas dirvožemis, bet ir kovojama su klimato kaita.

Piedmont, Village, Landscape, Green, Nature, Hill, Sky

Reikalavimas yra panaudoti bent po 4 t/h vaismedžiams arba 6 t/h žoliniams augalams organinių trąšų (pagal sausą medžiagą). Tinkami visi vynuogynai ir vaismedžiai bei žoliniai augalai išskyrus ankštinius. Papildomai galima 2 metus taikyti miglinių augalų įsėlį.

Man in Blue Polo Shirt Holding Brown Wooden Shovel

Išmokos svyruoja priklausomai nuo to kompostas ar kitos organinės trąšos yra naudojamos:

260 – 300 €/ha/metus (už žolines kultūras);

180 €/ha/metus (už vaismedžių kultūras).

Papildoma parama už įsėlį: 230 €/ha/metus.

Visa informacija apie priemonę čia (Operazione 10.1.3.).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Žemės ūkio ministeriją pasinaudoti gerąja Italijos praktika ir skatinti komposto bei kitų organinių trąšų naudojimą žemės ūkyje. Taip bus praturtinamas dirvožemis, mažinamas neigiamas poveikis klimatui (per dirvožemio sekvestraciją ir mažesnį mineralinių trąšų naudojimą), skatinama žiedinė ekonomika (gaminant daugiau organinių trąšų) ir mažinama vandenų bei dirvožemio tarša (naudojant mažiau mineralinių trąšų).