Kas yra greenwashing?

Kartu su visuomenėje augančiu susirūpinimu aplinkosauginėmis problemomis auga ir skaičius įvairiausių organizacijų bandančių tuo pasinaudoti. Kuomet tuo yra piktnaudžiaujama, naudojamas angliškas terminas greenwashing. Ką jis reiškia?

Wiktionary apibrėžia greenwashing: “The practice of a state or company presenting itself as environmentally-friendly and progressive, in order to downplay their destructive behavior.” Lietuviškai tai būtų valdžios ar įmonės savęs pateikimas kaip aplinkai draugiškos ir tvarios, tam kad užmaskuotų savo naikinančią veiklą.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” pateikia greenwashing pavyzdžių:

  • Pareikšti, kad atsisakys kažko itin paprasto ateityje – Hilton Hotels & Resorts teigia, kad atsisakys narvuose laikomų vištų kiaušinių nuo 2025. Čia ne kažkoks raketų mokslas, tokių kiaušinių pilna jau dabar!
  • Kartais tiesiog apsigaunama: siekiama geresnio, bet iš tiesų gaunasi dar blogiau. Pvz., Lietuvoje nieks neapdoroja kompostuojamo plastiko gaminių. Tuomet jie patenka su įprastiniu plastiko ir sumažina pastarojo perdirbimo tikimybę ir galiausiai būna sudeginti ar pašalinti sąvartyne. Tvariausias sprendimas – siūlyti daugkartinius indus ir įrankius.

Coca-Cola koncernas visiems pasakoja, kad gamina dalį plastiko iš žemės ūkio produkcijos ir kad naudos daugiau perdirbto plastiko. Tačiau iš tikrųjų priešinasi depozito sistemai bei kai kuriose šalyse keičia stiklo depozito sistemą į vienkartinio plastiko.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” linki rinktis nevartoti, o jei kitaip nesigauna – nepasiklysti tarp žaliųjų čempionų ir greenwashintojų.