Naudotų daiktų prekybos centras Berlyne

Kam pirkti naują, kai geras naudotas kainuoja daug mažiau? Ilgą laiką vienu geriausiu pavyzdžiu kaip kurti ir skatinti zero waste kultūrą buvo ReTuna prekybos centras Švedijoje. Tačiau dabar jau metus veikia nauja žvaigždė: B-Wa (h) renhaus arba Re-use Super Store.

Apie 650 kvadratinių metrų parduotuvė yra įsikūrusi Berlyno Kreuzbergo rajone esančioje universalinėje parduotuvėje. Joje galima rasti visko nuo drabužių iki baldų ir net elektronikos prekių. Patalpose taip pat vyksta įvairūs bendruomenės renginiai ir daiktų pakartotinio naudojimo ir taisymo dirbtuvės. Šią parduotuvę įsteigė Berlyno miesto nuotekų ir atliekų tvarkymo departametas. Dalis parduodamų daiktų buvo gauti iš stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių.

Kai kurie parduotuvėje esantys daiktai buvo perdirbti į aukštesnės vertės daiktus (upcycled). Parduodama elektros ir elektronikos įranga yra sutaisyta, ištestuota ir jai suteikiama vienerių metų garantija. Vienas dalykas jungiantis visus parduodamus daiktus, kad jie yra nenauji ir prieš tai naudoti.

Ši naudotų daiktų parduotuvė buvo atidaryta 2020 m. ir yra jau antroji priklausanti miesto savivaldai. Pirmoji ir mažesnė buvo atidaryta Reinickendorfo rajone kiek ankščiau. Visa tai yra Berlyno zero waste iki 2030 m. plano dalis (plačiau čia). Planuojama, kad dar bus atidarytos 3 ar 4 tokios parduotuvės ir galiausiai, kad kiekvienas iš 12-likos Berlyno rajonų turėtų bent po vieną.

Berlyno miesto administracija atidarydama tokias parduotuves siekia padidinti gyventojų informuotumą ir galimybes įsigyti ne naujus, bet jau naudotus daiktus. Pastaroji parduotuvė išsiskiria tuo, kad yra garsioje universalinėje parduotuvėje, sulaukiančioje didelių pirkėjų srautų, priešingai nei dauguma panaudotų daiktų parduotuvėlių. Remiantis tyrimais (plačiau čia), žmonės imasi tvaraus vartojimo kai jiems tai yra patogu.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia didžiųjų miestų savivaldybes pasirūpinti, kad prie kiekvieno didžiausio miesto prekybos centro atsirastų vietos ir panaudotų daiktų parduotuvei.