Organiško alaus darykla Škotijoje

Šiais laikais organiška produkcija vis populiarėja ir tampa labiau prieinama pirkėjams. Organiškos, be genetinės modifikacijos užaugintos daržovės nebėra naujiena, tačiau ar teko girdėti apie organišką alų? Ekskursijos į Škotiją metu, teko apsilankyti “Black Isle Brewery” alaus darykloje, kuri nuo 1998 metų gamina aukščiausios kokybės organiškus alaus produktus. Įmonė prioritetą skiria natūralumui bei gamtos apsaugai, o pati sertifikuota “carbon neutral” žyme. Ar įmanomas tvarus verslas šiais išsigimusio vartotojiškumo laikais?

Alaus darykla įsikūrusi Black Isle pusiasalyje, netoli žymiojo Loch Ness’o ežero. Viskas prasidėjo nuo nepasisekusio vietinio vyno verslo, kuris įkvėpė bandyti iš naujo ir škotų širdis pavergti kitokiu gėrimu. Per kelis metus iš apleistos fermos ir kelių alaus gaminimo rakandų, iškilo įvairiapusis ūkis, auginantis organišką produkciją, praturtinančią alų, kuris įvertintas net japonų pirkėjų. 

Kodėl organiška? Britai turi pasakymą “you are what you eat” (esi tai, ką valgai), o mūsų kūnai nusipelnė pačios tyriausios ir chemikalais nesuterštos produkcijos, net jei tai ir bokalas alaus. Pesticidai niokoja vietines apdulkintojų bei paukščių rūšis, kurios tokios svarbios bioįvairovei bei ekosistemos balansui. Pačiame ūkyje apstu specialiai paliktų laukinės gamtos lopinėlių, kuriuose ramiai gyvena retos gyvūnų rūšys. Įrodymas kaip sodininkystė ir gamtosauga sudraugauja simbiozėje.

Darže auginamas maistas nenaudoja perteklinių trąšų, tik alaus gaminimo atliekų kompostą. Kompostas nepaprastai svarbi žiedinės ekonomikos dalis – natūralus mineralinių medžiagų grąžinimas atgal į taip nualintas dirvas. Nauji augalai yra sodinami iškart į vietą, pilnai neariant visos dirvos, kas gali išleisti milžiniškus sukauptos anglies kiekius atgal į atmosferą (tradiciškas arimo būdas). Auginama tik sezoninė bei pagal klimatą tinkama produkcija, siekiant optimizuoti energijos sąnaudas. Sodo prižiūrėtojas Aleksandras veda agro-terapiją vaikams bei ligoniams, kurios metu mokoma apie tvarų maisto auginimą ir atidų elgesį su gyvūnais. Kas be ko, buvimas gamtoje ir susilietimas su dirva teigiamai veikia mūsų psichologinę sveikatą. Dalis užaugintos produkcijos išvežama į vietinį “Black Isle Brewery” restoraną/barą Inverneso mieste, kurio patiekaluose tikrai jaučiamas šviežumo ir nuoširdumo skonis!

Kompanijai rūpi tobulėti toliau ir nuo 2021 metų visas išskiriamas anglies pėdsakas (pagrinde transportas) kompensuojamas, investuojant į gamtos apsaugos projektus – Paros miškus Amazonėje bei vėjo jėgainių statymą Salodi, Indijoje. Kadangi didžioji dalis Škotijos energijos jau atkeliauja iš vėjo, kurio ten netrūksta, darykla varoma tik atsinaujinančia elektra, nors yra planų montuoti ir saulės kolektorių. Kas liečia pakuotę, prioritetas teikiamas perdirbto aliuminio skardinėms, kurias lengviau perdirbti negu stiklinius butelius, kuriuose pilstoma tik šventiniai tiražai.

Nors nesu didelė alaus mėgėja, tikrai buvau nustebinta darbuotojų atsidavimu misijai suderinti tvarumą ir alaus gaminimą. Ši ekskursija suteikė vilties, jog organiški ir ekologinėmis vertybėmis tikintys verslai egzistuoja. Tikiuosi tokių pavyzdžių bus matyti tik dažniau!

Autorė Meda Bagdonaitė.