Viena iš sėkmės istorijų Lietuvos energetikoje yra gaminančių vartotojų schema. Remiantis ESO ir Litgrid duomenimis liepos pabaigoje iš 873 MW saulės elektrinių prijungtų prie elektros tinklų net apie 780 MW (arba 89 %) buvo gaminantys vartotojai t.y. komercinės saulės elektrinės pagamindavo itin mažai atsinaujinančios energetikos lyginant su gaminančiais vartotojais.
Būtent didžiuliai gaminančių vartotojų pagaminti elektros energijos kiekiai leido dalį dienų (dažniausiai savaitgaliais) elektros kainai biržoje nukristi ir taip sumažinti elektros kainą visiems likusiems vartotojams. Taigi, naudos gavėjais buvo ne tik patys gaminantys vartotojai, kurie pasigamino sau elektros energiją, bet ir visi vartotojai. Per pastaruosius kelis metus didžiulis gaminančių vartotojų augimas padėjo sutaupyti visiems vartotojams kelis šimtus milijonų eurų.
Dalis iš tų sutaupymų, panašu, atiteko patiems nepriklausomiems tiekėjams:
Šiuo metu buitiniams gaminantiems vartotojams yra įtvirtinta apskaitos sistema įstatymu (čia, 20^1 str. 2 dalis).
2. Gaminančių vartotojų nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomose atsinaujinančius išteklius naudojančiose elektrinėse pagaminto elektros energijos kiekio apskaita tvarkoma pagal elektros energijos apskaitos prietaisų, fiksuojančių suvartotą ir (ar) pagamintą elektros energiją, rodmenis: 1) jeigu gaminantis vartotojas per einamąjį kalendorinį mėnesį į elektros tinklus patiekia daugiau elektros energijos, negu suvartoja, tai per einamąjį kalendorinį mėnesį tarp į elektros tinklus patiektos ir suvartotos elektros energijos susidaręs elektros energijos skirtumas perkeliamas į kitą kalendorinį mėnesį kaip gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektas elektros energijos kiekis, kuris yra kaupiamas nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kovo 31 dienos 2 metus (toliau – kaupimo laikotarpis);
Akivaizdu, kad gaminančių vartotojų skaičius toliau augs ir jie toliau prisidės prie vietoje pagamintos elektros energijos suvartojimo ir pigesnės elektros energijos visiems vartotojams. Tad “net metering” yra vienas iš pagrindinių būdų pasiekti ir išlaikyti aukštą energijos demokratizacijos lygį Lietuvoje, išlaikant visą sukuriamą naudą Lietuvoje.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia siekti susitarimo tarp visų partijų dėl ilgamentės gaminančių vartotojų schemos išlaikymo.