Slovėnijos zero waste miestas Vrhnika

21 kilometro atstumu nuo Slovėnijos yra įsikūręs nedidelis Vrhnika miestelis su maždaug 8.5 tūkstančio gyventojų ir apie 18 tūkstančių visoje savivaldybėje. Jis ypatingas tuo, kad 2014 m. kartu su kitomis dviem savivaldybėmis (Borovnica ir Log-Dragomer) tapo zero waste miestais.

Šių savivaldybių zero waste įsipareigojimai čia.

Po 2004 m. sąvartyno mokesčiai Slovėnijoje labai išaugo ir pasiekė maždaug 130 Eurų tonai. Rūšiavimo ir atskiro surinkimo pastangų dėka, Vrhnikos savivaldybė nuo 2006 m. sugebėjo sumokamus mokesčius sumažinti daugiau nei per pusę.

Stream Zero Waste - Vrhnika by Val 202 | Listen online for free on  SoundCloud

Kuomet tik pradėtas atskiras surinkimas, jis buvo vykdomas kartą per savaitę. Dėka aktyvių kampanijų, 2011 m. pavyko atskirą surinkimą sumažinti iki dviejų kartų per mėnesį, o nuo 2013 m. jis vykdomas kartą per mėnesį. Atitinkamai labai reikšmingai sumažėjo ir mišrių komunalinių atliekų kiekiai: nuo 201 kg/gyv. 2004 m. iki 80 kg/gyv. 2013 m.

Didžiausias pasikeitimas buvo tada, kai vietos savivaldybių įmonė KPV 2011 m. pradėjo atskirą maisto/virtuvės atliekų surinkimą. Taip pat buvo siūloma alternatyva – naudoti nemokamą komposto dėžę ir patiems kompostuoti.

THE STORY OF VRHNIKA

Didelis dėmesys buvo skiriamas ir jaunimo švietimui. Visi darželiai ir mokyklos buvo aprūpinti rūšiavimo konteineriais. Savivaldybės įmonė KPV nuolat lankydavosi juose ir pamokydavo darželinukus bei moksleivius kaip reikia teisingai rūšiuoti. Vasaromis KPV siūlydavo rūšiavimo kursus penkioms amžiaus grupėms ir iš visos Slovėnijos kasmet apsilankydavo apie 1500 žmonių.

Nuo 2014 m. Vrhnikoje juos veikia daiktų pakartotinio naudojimo centras, kurio koncepcija panaši į Stotelių Dėk’ui. Taip pat stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė buvo sutvarkyta taip, kad joje itin daug žalumos.

Ogled Zero Waste dobre prakse: JP Komunala Vrhnika in centra & trgovine Depo,  centra ponovne uporabe - Razvojna Agencija Sora

Taip pastaraisiais metais kito bendras komunalinių atliekų kiekis (mėlyna spalva) Vrhnikoje ir mišrių komunalinių atliekų kiekis (rausva linija).

2019 m. vienas Vrhnikos gyventojas generavo apie 372 kg komunalinių atliekų, o atskiras komunalinių atliekų surinkimas pasiekė net 83,35 % . Tai reiškia, kad mišrių komunalinių atliekų susidarė mažiau nei 62 kg/gyv.!

Daugiau informacijos apie Vrhnika čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia visas savivaldybes, kurios nori tapti beatliekėmis susisiekti. Kartu galime surasti tvarius sprendimus!