Užstato sistemos plėtra Estijoje

2021 m. gegužės mėnesį Estijos pakuočių įstatymas buvo papildytas galimybe vyno ir stipriojo alkoholio gamintojams bei importuotojams jo tarą įtraukti į užstato sistemą. Įtraukiant naują vienkartinę ir daugkartinę tarą į Estijos sistemą atsiranda reikalavimas ją atitinkamai žymėti. Sistemos plėtros tikslas yra padidinti stiklo surinkimo bei perdirbimo rodiklius bei paskatinti gamintojus naudoti daugkartinius butelius.

Vieni iš pirmųjų kurie prisijungė prie sistemos plėtros – Estijos vyno gamintojas Nudist.

Estijos užstatos sistemą valdančios įmonės vadovė teigia, kad ateityje vyno ir stipriojo alkoholio tara bus privalomai surenkama užstato sistemoje:

Lietuvoje, remiantis aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2020 m. į rinką buvo išleista 49813 tonos vienkartinio stiklo pakuočių iš kurių tik 63,4 % buvo perdirbta. Iki 2019 m. turimais Eurostat duomenimis Lietuvoje stiklo perdirbimo rodikliai yra prasčiausi tarp kaimyninių šalių:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Seimo narius pritati užstato sistemos plėtrai tam, kad būtų geriau surenkama stiklo pakuotė ir skatinamas daugkartinis jo naudojimas.