Vėjo energijos bendrija

2005 m. į vakarus nuo Stornoway (lokacijos info čia) esančiose bendrose ganyklose surengta nemažai viešų susitikimų, skirtų aptarti didelio bendruomenei priklausančio vėjo jėgainių parko plėtrą, kurie sulaukė didelio vietos gyventojų palaikymo. Iš pat pradžių buvo sutarta, kad visi Point ir Sandvik kaimai, kuriems atstovaujama, kartu statys vėjo jėgainių parką ir dalysis nauda, nepriklausomai nuo to, kur galiausiai bus pastatytos turbinos.

Buvo nuspręsta pradėti nuo trijų turbinų, 9 MW galios schemos, kad būtų išbandyta komercinio masto bendruomenės schemos koncepcija, o ateityje, sėkmingai užbaigus pirmąją schemą, ją būtų galima išplėsti Point ir Sandvik bendrose ganyklose. Pradinis 9 MW pajėgumas buvo pasirinktas dėl to, kad tai buvo didžiausias galimas įrengti pajėgumas, kuris vis dar gali būti prijungtas prie vietinio skirstomojo tinklo, o ne prie nacionalinio perdavimo tinklo.

Po dešimties metų (2015 m.), į kuriuos įėjo vietos paieškos, techninė enalizė, planavimas, leidimai, finansavimas, statyba ir t.t. trys vėjo buvo pradėtos eksplotuoti.

Šiuo metu šis 14 milijonų svarų sterlingų projektas išlieka didžiausiu Didžiosios Britanijos bendruomenėms priklausančiu vėjo parku ir per metus sugeneruoja apie 900 000 svarų sterlingų. Po to, kai bus grąžintos skolos, tikimasi, kad kasmet bus generojama apie 2 milijonai svarų sterlingų vietos bendruomenės projektams.

Kas daroma su gautomis lėšomis?

Iš vėjo jėgainių parko gautomis pajamomis buvo sukurtas fondas kaip ilgalaikis finansavimo šaltinis ir siekia panaudoti gautas lėšas tvariai vietos labdaros „ekosistemai“. 2020 m. atliktas nepriklausomas tyrimas parodė, kad per pirmuosius penkerius veiklos metusvėjo jėgainių parkas į vietos salas investavo 2,38 mln. svarų sterlingų ir padarė didelį, išmatuojamą poveikį bendruomenei.

Per visą 25 metų vėjo jėgainių parko gyvavimo laikotarpį fondas ir toliau planuoja konsultuotis su bendruomene dėl savo veiklos. Paraiškas finansavimui gauti gali teikti visos savanorių grupės ar bendruomenės organizacijos ir konkrečių projektų partnerystės.

Ilgalaikė finansavimo partnerystė yra sudaryta:

  • Bethesda hospisas;
  • Woodland Trust;
  • Point ir Sandvik energetinės paramos padalinys.

Viena iš bendruomenės naudų – asmenims esantiems energetiniame skurde tiekiamos LED lemputės, kurios padeda reikšmingai sutaupyti.

Atkurimi miškai

Pradėtas plataus užmojo planas pasodinti bent milijoną vietinių medžių išoriniuose Hebridų salynuose jau duoda rezultatus – salose iškilo daugiau kaip 200 naujų mažų miškų.

Vakarų salų miškų projektu tikimasi atkurti klestinčią mažų miškų mozaiką, išsidėsčiusią po visas salas, panaudojant laisvas arba nepakankamai naudojamas miško valdas Hebridų miškams atkurti ir gamtos atkūrimui skatinti. Jau pasodinta 211 000 medelių 245 kertėse – žemės sklypuose, kurie istoriškai buvo šeimos valdomos nedidelės valdos.

Kai kuriuose naujuose miškuose iš vietinių sėklų išauginta iki 1 500 medelių, tarp kurių yra alksnių, lazdynų, beržų, varnalėšų, paprastųjų pušų, juodalksnių, platanų ir įvairių rūšių gluosnių. Projektas buvo toks sėkmingas, kad padėjo įsteigti tris naujus medelynus salose.

Daugelis sodinukų pasodinti iš sėklų, gautų iš „Hebridų medžių arkos“, kuri jas renka iš vietinių medžių, augančių ant uolų ir salų, neprieinamų tauriesiems elniams ir avims, slopinantiems natūralų atsinaujinimą sausumoje.

Kai kurie miško savininkai, kurių valdos dažnai ribojasi su vėjo blaškomomis salų pakrantėmis, savo naujuose miškuose įveisė vaismedžių sodus, kuriuose atkuriami miškai, anksčiau iškirsti laivams ir namams statyti.

Tikimasi, kad iki 2030 m. bus pasodinta bent milijonas medžių.

Bendruomenių nauda

Vėjo parkas per metus generuojantis 30 GWh elektros kasmet atneša net 900 000 svarų sterlingų arba 30 svarų (beveik 36 eurus) už kiekvieną megavatvalandę. Palyginimui gamybos įmoka Lietuvoje siekia vos 1 Eur už megavatvalandę.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia ILTE (buv. Invega) imtis lyderystės ir pasiūlyti palankias sąlygas bendruomenėms pasiskolinti energetikos projektams lėšų.