Pamokos iš Afrikos

Atvykstant į Ruandą pasitinka tokia informacija ir pagalba

Jau daugybė ES šalių yra priėmusios vienokius ar kitokius ribojimus susijusius su vienkartinių plastikinių maišelių ribojimus. Tačiau mažai kas žino, kad vieni pirmųjų tokių ribojimų kilo Ruandoje – mažytėje Pietų Afrikos valstybėje. Nemažai kas yra apie Ruandą girdėję dėl ten 1994 m. vykusio genocido bei puikaus Holivudinio filmo apie tai.

Ruandos gyventojai buvo nepatenkinti esama padėtimi, nes vienkartiniai plastiko maišeliai buvo visur gatvėse, miškuose, upėse. Jų naudojimas ir tolesnis perdirbimas buvo visiškai nekontroliuojamas. Vienkartiniai plastiko maišeliai užkimšdavo upių tekėjimą, jie buvo randami įvairiuose dirvos lygmenyse, o vienintelis jų sutvarkymo būdas – deginimas – sukurdavo toksinių cheminių medžiagų išmetimus.

Ruandos vyriausybė pradėjo tą spręsti 2004 m. ribodama plonesnių nei 60 mikronų plastikinių maišelių pardavimą ir 2008 m. buvo priimtas įstatymas draudžiantis naudoti ir gaminti vienkartinius plastiko maišelius. Šiuos teisės aktų pakeitimus lydėjo ilgos visuomenės informavimo kampanijos per radiją, televiziją ir spaudą. Taip pat buvo vykdomi ir įvairūs mokymai kuo pakeisti tuos vienkartinius plastikinius maišelius.

Išleistas įstatymas numatė tokią atsakomybę (RWF – Ruandos frankas):

  • Juridiniams asmenims naudojantiems vienkartinius plastikinius maišelius. Bauda nuo RWF 100,000 (USD 101.95) iki RWF 500,000 (USD 509.77) ir 6-12 mėnesių kalėjimo savininkui;
  • Fiziniams asmenims pardavinėjantiems vienkartinius plastikinius maišelius. Bauda nuo RWF 10,000 (USD 10.20) iki RWF 300,000 (USD 305.86);
  • Fiziniams asmenims perkantiems vienkartinius plastikinius maišelius. Bauda nuo RWF 5,000 (USD 5.10) iki RWF 100,000 (USD 101.95).

Pasipriešinimas iš pradžių buvo nemažas, nes žmonėms ir įmonėms reikėjo laiko priprasti bei surasti ir išmokti naudotis alternatyvomis. Trumpuoju laikotarpiu pakuotės kainos padidėjo, bet tai buvo tik laikinas poveikis.

Fruit market in Kigali. Great picture by @vayandotravel #rwanda #africa  #travel #lonelyplanet #nature #natgeo #voyage… | Instagram, Lonely planet,  Instagram posts
Kigalio vaisių turgus

Papildomai 2019 metais buvo priimtas įstatymas draudžiantis importą, gamybą ir naudojimą plastikinių šiaudelių, buteliukų bei maisto dėžučių.

Šiuo metu Ruandos gatvės ir aplinka yra bene švariausios visoje Afrikoje. Ir visa tai dėka drąsių politinių sprendimų reguliuojančių taršos šaltinius – vienkartinio plastiko naudojimą.

Pilną atvejo pristatymą galima rasti čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją semtis įkvėpimo ne tik iš kitų ES šalių, bet ir iš drąsių Afrikos šalių ir imtis ryžtingų sprendimų kovoje su vienkartine pakuote.