Žemėlapiai atsinaujinančiai energetikos plėtrai

Vienas iš esminių elementų vystant atsinaujinančią energetiką – galimybės prisijungti prie skirstomųjų ar perdavimo tinklų. Jeigu jungties nėra, tuomet nėra ir ko vystyti. Tą gyventojai ir verslai gali surasti ESO svetainėje (jeigu vysto įrenginius iki maždaug 10 MW galingumo).

Atitinkamai galima matyti, kuriuose ruožuose yra rezervacijos prioritetinėms grupėms:

  • saulės elektrinėms (čia);
  • vėjo elektrinėms (čia).

Kitas irgi labai svarbus elementas yra galimybės toje vietoje, kur yra jungtis prie skirstomųjų arba perdavimo tinklų. Lietuvos energetikos agentūra dalinasi žemėlapiu, kuriame pateikiami sluoksniai su informacija apie saugomas teritorijas, kultūros paveldo teritorijas ir objektus, vertingiausius Lietuvos kraštovaizdžio arealus ir panoramų apžvalgos taškus, kur gali būti ribota arba draudžiama AEI elektrinių statyba. Taip pat pažymėtos teritorijos, kuriose vėjo elektrinių (aukštų statinių) projektavimo ir statybos darbai yra draudžiami arba turi būti derinami su Lietuvos Kariuomene. Norint, kad žemėlapis būtų kuo naudingesnis, jame pateikiama informacija apie elektros perdavimo ir skirstymo tinklą – laisvus linijų pralaidumus ir galias transformatorių pastotėse.

Turimi žemėlapiai padės prioritetinėms grupėms (pagrinde gaminantiems vartotojams ir atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms) surasti skirstomojo tinklo atšakas, kuriose yra laisvos galios ir pastatyti atsinaujinančios elektros gamybos įrenginius leidžiamose ten daryti teritorijose.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” džiaugiasi, kad yra žemėlapiai, kurie gali padėti gyventojams ir bendrijos vystyti atsinaujinančią energetiką, bet jeigu būtų žemėlapiai, kurie taip pat padėtų apjungti asmenis norinčius savo žemę išnuomoti ar parduoti vystytojams, tai leistų dar labiau pasparti energijos transformaciją Lietuvoje.