Blogiau nei dyzelinas? Biodyzelinas

Tikėtina, kad pirmos kartos biodegalų paklausa pasaulyje toliau augs, nes jie yra klaidingai pristatomi kaip galintys prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Naujas tyrimas “State of global land regulation inadequate to control biofuel land-use-change emissions” paskelbtas Nature žurnale (čia) parodo, kad biodegalų išmetami CO2 kiekiai gali net viršyti iškastinio dyzelino deginimo rodiklius. Pagrindinė priežastis – žemės naudojimo pakeitimas susijęs su biomasės auginimu. Tam, kad būtų prasminga naudoti pirmos kartos biodegalai, tai neturi prisidėti prie miškų naikinimo. Vienintelis tam šiuo metu tinkamas dalykas – nustatant CO2 kainas už žemės naudojimo keitimą.

Esminis tyrimo atradimas, kad pirmos kartos biodyzelinas turi išmetimų faktorių 92 kg CO2/GJ, skaičiuojant 30 metų periodą ir šis skaičius pagrinde susidaro dėl žemės naudojimo pakeitimo išmetimu ir yra didesnis nei įprastinio iškastinio kuro dyzelino.

Atrodytų, prie ko čia Lietuva? Ogi prie to, kad daugelyje pasaulio vietų, turinčių miškus (įskaitant ir atogrąžų) neužtikrina pakankamos jų apsaugos. O tai reiškia, kad Lietuvoje didinant maistinių žaliavų naudojimą, maistinių žaliavų trūkumas yra patenkinamas kertant, pvz., Brazilijoje atogrąžų miškus ir ten auginant trūkstamas maisto žaliavas.

Tyrimo autoriai mano, kad dabartinėje neapsaugotų miškų situacijoje tvarus biodyzelinas gali būti pagamintas tik auginant biomasę ant degradavusios ar nederlingos žemės. Pateikiamos rekomendacijos sprendimų priėmėjams, kad pirmos kartos biodegalai galėtų būti laikomi tvariais:

  • Siekis užtikrinti visuotinę ir visapusišką žemės apsaugą yra efektyviausias būdas sumažinti didelį netiesioginį žemės naudojimo pokytį, susijusį su šiuolaikine biodegalų gamyba iš maistinių ir pašarinių kultūrų.
  • Kainos nustatymas visam dėl žemės pakeitimo išmetamam CO2 – veiksminga priemonė apsaugoti žemę ir sumažinti išmetamų teršalų kiekį dėl biodegalų.
  • Kainos nustatymas visoms žemės anglies dioksido sankaupoms, net ir su didele nuolaida nuo apyvartinių taršos leidimų CO2 kainos, yra veiksmingesnė priemonė nei visiška žemės naudojimo keitimo apsaugos schema, kuri apimtų tik 90 % pasaulio miškų.
  • Atsižvelgiant į dabartinių miškų apsaugos sistemų trūkumus, netiesioginiai CO2 išmetimai dėl žemės keitimo turėtų būti reguliuojami taip pat griežtai kaip ir iškastinio kuro išmetimai.
  • Biodegalų gamybos metu sugaunamas CO2 gali sumažinti neigiamą poveikį, tačiau net ir tokiu atveju biodegalų 30 metų perspektyvoje prisideda prie klimato kaitos.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją ir Seimo narius sumažinti iki nulio pirmos kartos biodegalų gamybą.