Daugiau jokio Bisphenol A plastike

ES Teisingumo teismas patvirtino, kad bisphenol A (BPA) – cheminė medžiaga naudojama kaip plastiko priedas – privalo būti įtrauka į labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų sąrašą dėl savo hormonus ardančių savybių.

Po Prancūzijos valdžios institucijų mokslininkų darbo, Europos chemikalų agentūra (ECHA) identifikavo BPA kaip pavojingą endokrininei sistemai ir dėl to keliantį didelį susirūpinimą. Gruodžio 21 d. teismo sprendimas galutinai užkirto kelią lobistinės grupės Plastics Europe bandymus pakeisti ECHA sprendimą. BPA lieka oficialiuose labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų sąraše ir Plastics Europe nebegali apskūsti šio sprendimo.

BPA daugiausiai yra naudojamas gaminant plastikinius indus, buteliukus ir čekius. Kai kuriuose ES gaminiuose jis jau buvo uždraustas anksčiau, pvz. kūdikių maisto buteliukuose. Prancūzija yra uždraudusi naudoti BPA visuose produktuose turinčiuose kontaktą su maistu.

Deja, išlieka dar didelis skaičius ne mažiau pavojingų cheminių medžiagų, toliau naudojų kaip įvairiausi plastiko priedai. 2015 m. aplinkosauginė nevyriausybinė organizacija ChemSec nustatė 32 hormonų sistemą ardančias medžiagas, kurios turėtų būti pridėtos medžiagų prie keliančių labai didelį susirūpinimą sąrašo. Nuo to laiko, tik 3 (DCHP, 3-Benzylidene camphor 3-BC ir Butyl 4-hydroxybenzoate) iš tų medžiagų buvo pripažintos kaip pavojingoms endokrininėms sistemoms.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos apsaugos agentūrą, rūpintis gyventojų sveikata ir pasiūlyti į ECHA labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų sąrašą įtraukti daugiau plastiko priedų, kurie yra toksiški ir gali turitė kontaktą su maistu.