Dyzelinas iš “100 % atsinaujinančių žaliavų” gali savyje slėpti palmių aliejų

Remiantis aplinkosauginės organizacijos Transport & Environment (T&E) tyrimu (čia), siekiant, kad „likutiniai“ biodegalai netaptų tik užmaskuotu palmių aliejumi, reikia panaikinti specialias paskatas POME biodegalams.

Naftos bendrovės siūlo „atsinaujinančio dyzelino“ produktą, vadinamą “HVO” (hidrinimu apdorotas augalinis aliejus – sintetinis kuras, gaunamas iš naudoto augalinio aliejaus), kuris „ant popieriaus“ reiškia didelį išmetamųjų teršalų kiekio sumažinimą, kai kuriais atvejais net 95 %. Tačiau pagrindinė sudedamoji dalis yra POME – palmių aliejaus gamybos metu susidarantis vandeningas dumblas. Iki 2023 m. POME galėjo sudaryti ketvirtadalį visų ES suvartojamų HVO biodegalų.

Oficialiais duomenimis, 2023 m. Europos biodegalų gamyboje buvo sunaudota daugiau kaip 2 mln. tonų POME aliejaus. Šis skaičius yra gerokai didesnis nei apytikriai 1 mln. tonų visame pasaulyje, o T&E skaičiavimai rodo, kad faktinis POME aliejaus surinkimas praktikoje greičiausiai yra gerokai mažesnis.

Įprastinio palmių aliejaus naudojimas biodegalų gamyboje 2019 m. pasiekė aukščiausią lygį – apie 3 mln. tonų, o iki 2023 m. pabaigos sumažėjo 80 proc. Tai daugiausia lėmė ES sprendimas palmių aliejaus kilmės biodegalus palaipsniui išbraukti iš 2030 m. atsinaujinančiosios energijos tikslų. Tuo tarpu jų vietą užima alternatyvios iš atliekų pagamintos kuro rūšys, pavyzdžiui, panaudotas kepimo aliejus, gyvūniniai riebalai ir atliekos, pavyzdžiui, POME, kurios dabar sudaro 40 % ES biodegalų. T&E įspėja, kad palmių aliejus tiesiog patenka į Europą kitu pavadinimu.

2023 m. Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija buvo didžiausios POME vartotojos Europoje. Trečdalis Ispanijos biodegalų buvo pagaminti iš POME, o Italijoje – beveik 20 proc. Vokietijoje POME suvartojimas 2021-2022 m. išaugo keturis kartus, tačiau 2023 m. išliko stabilus, nepaisant didėjančio importo ir mažėjančių biodegalų kainų.

Sparčiai didėjant POME pagrindu pagamintų biodegalų naudojimui ES, šios išvestinės žaliavos kainos 2024 m. viduryje pasiekė beveik 90 % pirminio palmių aliejaus kainos. Ši rinkos tendencija rodo, kad gali prireikti POME perklasifikuoti iš liekanų į šalutinį produktą, jei jo komercinė vertė ir toliau didės, kaip įspėjo T&E. 2023 m. didžiausios Europos naftos pramonės įmonės POME pirkimui išleido 2 mlrd. eurų.

Didžiulius kiekius HVO į Lietuvą tiekia Neste ir ORLEN. Kokia dalis POME ten? O gal ten tiesiog palmių aliejus besimaskuojantis kaip POME?

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimo narius panaikinti privalomumą maišyti biodegalus, bei daugikliu biodegalams, kad palmių aliejaus ir kitų apgaulingų ir prie taršos bei miškų naikinimo prisidedančių biodegalų nebūtų naudojama Lietuvoje.