Geroji Kalifornijos patirtis įgalinant vartotojus

Kalifornijos gubernatorius Gavin Newson spalio pradžioje pasirašė žiedinės ekonomikos įstatymų projektus, kurie turėtų pagerinti skaidrumą, padidinti vartotojų pasitikėjimą perdirbimo sistema bei leisti Kalifornijos valstijai pajudėti nuo vienkartinio plastiko. Šie nauji įstatymai reikalauja, kad įmonės veikiančios Kalifornijoje būtų sąžiningos apie produktus, kuriuos parduoda: jeigu ant pakuotės ar produkto nurodyta, kad jis yra perdirbamas, tai reiškia, kad vartotojai dedami jį į perdirbimo konteinerius bus tikri, kad jis gali būti perdirbtas. Tuo pačiu, jeigu tokie produktai ar pakuotės yra eksportuojamos “perdirbimui” į trečiąsias šalis – tai nebus laikoma perdirbimu. Iš esmės, šie žiedinės ekonomikos įstatymai įgalina Kalifornijos vartotojus būti informuotiems ir rinktis prekes ir pakuotes pagal savo vertybes.

Penki įstatymai, kurie pradės galioti nuo 2022 m. sausio 1 dienos:

  • Sąžiningo perdirbtų medžiagų žymėjimo įstatymas (čia) nurodo, kad gamintojai nebegalės ant pakuotės ar produkto nurodyti perdirbimo simbolio, jeigu realiomis sąlygomis jos nėra perdirbamos.
  • Kalifornijos valstijos perdirbamų medžiagų apskaitos įstatymas (čia) nurodo, kad į trečiąsias šalis eksportuojami produktai ir pakuotės nebus laikomi perdirbtais.
  • Kompostuojamų produktų žymėjimo įstatymas (čia) nurodo, kad kompostuojami produktai ir pakuotės privalo būti kompostuojamos prie realių sąlygų, būti be PFAS medžiagų ir kitų priedų, kurie draudžiami ekologiniame ūkininkavime. Produktai ir pakuotės galės būti žymimi ‘kompostuojami’ arba ‘kompostuojami namuose’ tik tuomet kai turės trečiosios pripažintos šalies (pvz. Biodegradable Products Institute) sertifikatą.
  • Daugkartinių gėrimų butelių įstatymas (čia) suteikia galimybes gamintojams lengviau kurti daugkartinio naudojimo stiklo butelių sistemas, kurios leis ne tik sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą, bet ir sumažinti poveikį klimatui ir sukurti naujas darbo vietas.
  • Vienkartinių plastikinių maisto indų ir įrankių priedų įstatymas (čia) numato, kad maisto išsinešimui ir naudojimui vietoje vienkartinio plastiko indai ir įrankiai yra duodami tik vartotojui paprašius.