
2022 m. balandį buvo pasiektas naujas anglies dioksido koncentracijos atmosferoje rekordas – 421,37 CO2 dalys milijonui. Jis buvo užfiksuotas San Diego universiteto Scripps Institution of Oceanography JAV, Havajuose esančioje Mauna Loa observatorijoje. Vyrauja mokslinis sutarimas, kad planetos būklė sveikam žmonijos egzistavimui – kuomet koncentracija neviršija 350 dalių milijonui.
Prieš tai buvęs rekordas 2021 m. gegužę siekė 418,95 CO2 dalys milijonui.Pagal dabartinius trendus, tikėtina, kad 2022 m. gegužę bus pasiektas dar aukštesnis rodiklis.
Anglies dioksidas yra pagrindinis pasaulinį klimato atšilimą skatinantis veiksnys pastaruosius kelis šimtus metų. Metų bėgyje CO2 lygis svyruoja dėl sužaliuojančios augalijos pavasarį ir jos nunykimo rudenį. Tai yra ciklas, kuris dažnai vadinamas žemės “kvėpavimu”, kuris atsispindi nuolatiniu grafiko judėjimu (viršuje). Dėl šio ciklo, CO2 koncentracija atmosferoje pasiekia didžiausią vertę kiekvienų metų balandį ar gegužę, kuomet augmenija Šiaurės pusrutulyje vis dar išleidžia anglies dvideginį.

Ilgiausias nepertraukiamas CO2 koncentracijos stebėjimas yra vykdomas Mauna Loa saloje Havajuose. Joje stebėjimus 1958 m. pradėjo geochemijas Charles Keeling. Gaunami duomenys (dar vadinami kaip “Keelingo kreivė”) yra laikomi vienu pačiu svarbiausiu žmogaus poveikio klimatui įrodymu.
Anglies dvideginio koncentracija atmosferoje pastaraisiais dešimtmečiais reikšmingai išaugo, prisidėdama prie pasaulinio atšilimo siekiančio apie 1.1 Celsijaus laipsnio lyginant su prieš pramoniniu laikotarpiu. Tuo laikotarpiu buvo pradėtas masinis iškastinio kuro naudojimas – deginimas. Maždaug pusę šiuo metu į atmosferą išmetamo CO2 kiekio sugeba absorbuoti vandenynai ir vegetacija, o likusi dalis lieka atmosferoje prisidėdama prie didėjančios CO2 koncentracijos atmosferoje.

Tyrimai rodo, kad CO2 koncentracijos augimo sparta didėja. Tai reiškia, kad Paryžiaus susitarimus (išlaikyti pasaulinį atšilimą ne didesnį nei 2 Celsijaus laipsnių) pasiekti bus sudėtingiau.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją ir Lietuvos Respublikos Seimą sparčiai imtis reikšmingų veiksmų, kad sumažėtų Lietuvos prisidėjimas prie klimato kaitos.