Ryga siekia tapti pirmuoju zero waste miestu Baltijos šalyse

Lapkričio mėnesį Latvijos sostinė Ryga paskelbė, kad pateikė prašymą tapti beatliekiu (zero waste) miestu. Tai reiškia, kad Ryga dalyvaus Zero Waste Europe tam paruoštoje programoje, kuri padės pagerinti atliekų tvarkymo situciją mieste ir nukreipti ją link žiedinės ekonomikos.

Skaičiuojama, kad Ryga yra daugiausiai komunalinių atliekų sukuriantis miestas Baltijos šalyse, tad tai yra nemažas iššūkis. Siekiant zero waste tikslų bus keičiamos miesto atliekų tvarkymo taisyklės. Paskutiniai pakeitimai buvo padaryti lapkričio mėnesį, pvz. tapo privaloma turėti pakuočių konteinerius visiems daugiabučiams namams turintiems bent 5 butus.

Nuo 2021 m. Latvijos bendrovė Getlini Eko pradėjo testuoti atskirą maisto ir virtuvės atliekų surinkimą ir perdirbimą Rygoje. Surinkimo konteinerių skaičius iki metų galo turėtų pasiekti 1500. Planuojama, kad nauja biologinių atliekų perdirbimo jėgainė per metus galės perdirbti 125 000 tonų biologinių atliekų. Aprodojimo procesas pateiktas vaizdo įraše:

Pati beatliekių (zero waste) miestų sertifikavimo programa yra nepriklausoma, trečiosios šalies sertifikuojama sistema, paremta aiškia metodologija, kuri padeda įvykdyti ir viršyti ES ir nacionalinius tikslus.

Plačiau apie Zero Waste miestų sertifikavimo sistemą čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia visas Lietuvos savivaldybes sertifikuotis zero waste ir prisidėti prie Lietuvos ekonomikos transformacijos į žiedinę ekonomiką bei kovos su klimato kaitos.