Vilnius – ES atsilikėlis

Vilnius yra puiki vieta gyventi. Daug žalumos, geros galimybės užsiimti verslu ir daug daug jaunų talentingų žmonių. Labai dažnai tenka matyti Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus FB postus apie tai, kaip ir kur Vilnius pirmauja.

Bet ar tikrai viskas taip gerai? Deja, ne. Viena iš tokių likimo valiai paliktų sričių yra atskiras atliekų surinkimas ir tvarkymas.

2015 metais pasirodė Europos Komisijos užsakyta studija apie atskirą atliekų surinkimą ES sostinėse. Vilnius buvo 5 nuo galo.

Ar kas nors pasikeitė per pastaruosius 4 metus? Nepanašu.

Už 2018 metus Vilniaus miesto savivaldybės pateikiamoje ataskaitoje yra nurodyta, kad šiuo metu atliekų perdirbimo lygis yra.. 5.81 %?!

Vilniaus miesto savivaldybės duomenys

Tikrai ne itin gerai nuteikiantys duomenys, kuomet 2020 užduotis yra perdirbti 50 % komunalinių atliekų, o 2035 – 65 %.

Kaip tai pasilygina su kitomis ES sostinėmis?

Duomenis surinko Pawel Gluszynski iš Polish Zero Waste Association

Labai blogai! Vilnius pagal perdirbimo rodiklius nusileidžia tik Rygai. Atskiro surinkimo rodiklis yra padidėjęs tik dėl gyventojų pristatančių stambiagabarites atliekas į tam skirtas aikšteles ir aplinkos tvarkymo įmonių surenkamų lapų (dauguma miestų to neskaičiuoja prie atskiro surinkimo).

Realiai, varpeliai tarnauja labai prastai (ką rodo neįvykdomi stiklo pakuotės surinkimo uždaviniai) ir jau seniai reikia pradėti atskirą įvairių srautų surinkimą. Ypatingai tas galioja maisto ir virtuvės atliekoms! Pagal LR Aplinkos ministerijos Atliekų Tvarkymo Taisykles nuo 2019 m. Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys ir Alytus turi pradėti atskira maisto atliekų surinkimą. Deja, tą daro tik Alytus.

Gal laikas Vilniui tapti Zero Waste miestu ir pagerinti šią gėdingą statistiką?

#simaseu Aūūū!?