Ar vis labiau plintantys bioskaidūs, kompuostuojami ir bio plastikai yra tvarus sprendimas?

Plastikai jau daugiau nei 50 metų yra auganti aplinkosauginė problema, kuri prisideda prie klimato kaitos bei gamtos taršos. Naftos įmonės kasdien išgauna naftą ir pagamina etilenus bei propilenus su milžinišku CO2 pėdsaku, tuomet, dažnai su pertekliumi ar visai be reikalo plastikai (pakuočių pavidalu) patenka į mūsų namus, o galiausiai, net ir tinkamai išrūšiavūs, didelė dalis jų yra neperdirbami! Tokia kombinuota pakuotė geriausiu atveju palaidojama sąvartyne, o blogiausiu sudeginama – virsta milžinišku kiekiu CO2 (tarsi degintume mazutą ar akmens anglis) ir prisideda prie klimato kaitos.

Pasaulio mokslininkai supratę kiek daug neigiamo poveikio turi plastikas jau daugybę dešimtmečių ieško alternatyvų. Vienos iš tokių, ir vis dažniau sutinkamos Lietuvos rinkoje, yra bioskaidūs, kompostuojami bei biologiniai plastikai. Bet ar tikrai jie gali yra tvaresnė alternatyva?

Pirma, reikėtų suprasti kas iš tikrųjų slepiasi po pavadinimais bioskaidus plastikas, kompostuojamas plastikas ir bioplastikas ir kuo jie skiriasi nuo iškastinio kuro plastiko.

Bioskaidus ar kompostuojamas plastikas gali būti pagamintas tiek iš biologinių tiek iš iškastinių žaliavų, tuo pačiu biologiniai plastikai gali būti tiek bioskaidūs tiek ne.

Biologinio plastiko tvarumas, kaip ir įprastinio plastiko – priklauso nuo gamybos, gaminio gyvavimo ciklo ir jo galutinio apdorojimo. Bioskaidūs ir kompostuojami plastiko produktai, kai kuriais atvejais, gali sumažinti aplinkos taršą plastikais. Bene vienintelė sritis, kurioje jie gali būti sėkmingai panaudojami – tai plonasieniai maišeliai (kaip yra naudojami Italijoje, Belgijoje ir kt. ES šalyse) panaudoti maisto atliekų surinkimui. Apie tai gan išsamiai praneša Europos Kompostavimo Tinklas.

Visais kitais atvejais, o ypač Lietuvos kontekste, šalia plastikų esantys žodžiai bioskaidus, kompostuojamas, biologinis ar bio yra labai klaidinantys. Šiuo metu maisto atliekas iš gyventojų surenka tik keli regionai Lietuvoje, ir jie nepriima ir negali sutvarkyti jokių plastikų (net kompostuojamų) savo gamyklose. Tokie plastikai (išskyrūs biologinius ne bioskaidžius) netinka perdirbimui ir tiesiog užteršia atskirai surinktą kitą vienkartinio plastiko pakuotę.

Tikimės, kad maisto ir virtuvės atliekų surinkimas bus toliau plečiamas ir skatinimas! Ir kaip palengvinimas gyventojams – bus leidžiama naudoti kompostuojamus plastiko maišus.

Tuo pačiu, informuojame visus, kad bet kokie kompostuojami PLASTIKAI NĖRA PERDIRBAMI. Ir tai, kad kažkas sako, jog jie yra draugiški aplinkai, deja, arba nesupranta arba meluoja.

Primename, kad geriausia vengti bet kokios plastiko pakuotės ir apsipirkinėti parduotuvėse be pakuotės, tokiose kaip Alpana.