Lietuvoje sėkmingai veikia daugkartinių stiklinių butelių sistema valdoma VšĮ Desa (čia). 2022 m. į rinką buvo pateikta 58 061 536 buteliai iš kurių 54 726 545 sugrįžo, kas reiškia net 94 % grįžtamumo rodiklį.
Daugkartinio stiklo pakuotės gerokai nurungia depozitines vienkartinio stiklo pakuotes pagal kiekį ir grąžinamą procentą (čia). 2022 m. vienkartinio depozitinio stiklo pakuočių buvo išleista į rinką 51 011 310, o grąžinta 44 303 653 su maždaug 87 % grąžinimo rodikliu.
Vienkartinio stiklo pakuotės lyginant su daugkartinio stiklo pakuotėmis turi daug neigiamo šalutinio poveikio. Visų pirma tai, kad tas stiklas yra daužomas ir liejamas iš naujo. O tam reikia itin daug energijos, kuri Lietuvoje yra gaunama iš iškastinio kuro, gamtinių dujų arba naftos dujų. Zero Waste Europe yra padariusi studiją, kurioje palyginamas daugkartinio ir vienkartinio stiklo butelio gyvavimo ciklas išreikštas per CO2 (čia):
Vienkartinio stiklinio butelio pėdsakas klimatui yra maždaug apie 3 kartus didesnis. Atsisakant vienkartinių stiklinių butelių, būtų galima stiklinių butelių pramonės CO2 išmetimus sumažinti tris kartus. Taip pat ir sukurti daugiau darbo vietų, nes vietoje naujų butelių liejimo linijų (Lietuvoje tokios yra 2), reikėtų butelių plovimo linijų, kurios dažniausiai būna išsidėsčiusios pas gėrimų gamintojus ir jų yra gerokai daugiau.
Tinkamiausias kandidatas įtraukti į užstato sistemą galėtų būti putojančio vyno buteliai naudojami Lietuvoje pilstomam vynui. Tą daro net kelios bendrovės – “Alita”, “Boslita ir ko” ir “Italiana”.
Keletas pavyzdžių kaip veikia daugkartinių vyno butelių sistemos:
- Concious container (čia) siūlo daugkartinių vyno butelių sistemas ir parduoda panaudotus vyno butelius;
- Revino sistemos tiekėjas dirbantis su daugiau nei 30 vyninių (čia);
- Vyno su užstatu sistema veikianti Austrijoje (čia), kurioje dalyvauja apie 195 vyninės 250 SPAR parduotuvėse:
Jeigu tokie vyno ir putojančio vyno buteliai būtų įtraukti į užstato sistemą, būtų galima tikėtis puikaus rezultato ir Lietuvoje.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimo narius ir aplinkos ministeriją imtis veiksmų ir kuo daugiau stiklinės pakuotės įtraukti į užstato sistemą.