Kada bus tinkamai išnaudojama užstato infrastruktūra?

2024 vasarį ES Jungtinis tyrimų centras (JTC) paskelbė galutinę ataskaitą (čia) apie alternatyvių maisto produktų pakuočių aplinkosauginį veiksmingumą Europos Sąjungoje. Ataskaitoje buvo tiriami 5 scenarijai. Viename iš jų vienkartiniai stikliniai buteliai buvo lyginami su daugkartiniais stikliniais buteliais (storesniais).

Apibendrintas rezultatas parodė, kad daugkartinio stiklo pakuočių poveikis aplinkai visose (išskyrus žemės naudojimą) kategorijose yra reikšmingai mažesnis, dažniausiai nesudarantis nė 50 % vienkartinės stiklo pakuotės poveikio.

Tą suprasdami atsakingi gėrimų tiekėjai Vokietijoje pradėjo ieškoti galimybių kaip įtraukti vyną į daugkartinių gėrimų sistemas kaip tai yra, pvz., su alumi. Keletas įdomesnių iniciatyvų:

  • Bendrovė “Verallia Deutschland AG”, priklausanti Europoje pirmaujančiam ir trečiam pagal dydį maisto ir gėrimų stiklinės taros gamintojui, investuoja į savo nacionalinį daugkartinio naudojimo taros fondą ir taip tampa pristatymo, valymo ir grąžinimo logistikos paslaugų teikėja Vokietijoje (pirma nuotrauka viršuje).

  • Baden-Wurtenbergo žemėje įsikūręs Wein-Mehrweg eG kooperatyvas prieš maždaug metus pristatė daugkartinio vyno butelį. Per tą laiką juo pradėjo naudotis 13 vietinių vyno gamintojų. Skaičiuojama, kad šiuo metu yra apie 300 000 tūkstančių tokių vyno butelių apyvartoje.

  • Ekologiško vyno gamintoja Galler, taip pat iš Baden-Wurtenberg žemės, pradėjo savo vyną pilstyti į daugkartinius alaus butelius. Taip buvo iškart įsilieta į daugkartinių pakuočių sistemą ir sulaukta milžiniško vartotojų dėmesio.

Verta pažymėti, kad Lietuvoje dabar veikiančios daugkartinių gėrimų pakuočių sistemoje yra net 33 skirtingi stiklo butelių dizainai (čia), o sugrąžinamos pakuotės rodikliai 2022 metais siekė 94 proc. (čia).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkę Aistę Gedvilienę pagaliau pateikti užstato plėtros įstatymo projektą.