Kaip spręsti statybinių atliekų problemą?

Internetinio portalo 15min žurnalistai atskleidė, kad Lietuvoje nekontroliuojamai veikia nelegalūs statybinių ir kitokių atliekų vežėjai. Dažniausiai tokiais atliekos atsiduria gamtoje, kartais yra sudeginamos. Akivaizdu, kad Lietuvoje aplinkosaugos institucijos nesusitvarko su situacija ir Lietuvos aplinkai kasmet padaroma didžiulė žala. Nuorodos į 15min žurnalistų filmą (šiukšlių pogrindis: greitai, pigiai, nelegaliai) ir straipsnį (Aplinkosauga užsimojo: skaičiuoja milijoninę žalą šiukšlių vežėjų grupuotėms).

Kol aplinkos apsaugos komitete vasario pradžioje vyko diskusijos kaip išspręsti susidariusią situaciją (deja, aplinkos ministerija kol kas nieko reikšmingo nepasiūlė), Prancūzijoje jau veikė sprendimas. Statybinės atliekos taip pat problematiškos ir ten, išmetami kiekiai siekia net apie 100 000 tonų per metus. Tam sumažinti 2020 metais Prancūzijoje buvo priimtas “anti-atliekų” įstatymų paketas, kuriame tarp 14 įvairiausių sričių, kurioms pritaikoma didesnė gamintojo atsakomybė, buvo įtrauktas ir statybų sektorius.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo didesnė gamintojo atsakomybė statybinėms medžiagoms ir produktams (struktūros, fasado, stogo, izoliacijos, sujungimų, ir kt.). Tai reiškia, kad visi perkantys įtrauktas statybines medžiagas ir produktus moka ekomoduliacijos mokestį (pvz., polistireno izoliacinėms plokštėms taikoma nuo €8.53 iki €10/tonai). Tuomet surinktas ekomoduliacijos mokestis (per gamintojų atsakomybės organizacijas) yra naudojamas padengti statybinių ir griovimo atliekų priėmimui ir tvarkymui. Lietuvoje tą galėtų įgyvendinti statybinių atliekų bei didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės. Tas pats įstatymas ateityje numato privalomus pakartotinio naudojimo rodiklius: 2024 m. – 2 %, 2027 m. – 4 % ir 2028 m. – 5 %.

Nuoroda į Prancūzijos statybų sektoriaus didesnės gamintojo atsakomybės įstatymą: čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimą ir aplinkos ministeriją pagaliau išspręsti daugybės atliekų srautų problemą patikrintu ir veikiančiu metodu – didesne gamintojo atsakomybe.