Miesto šildymas iš saulės

Poreikis pakeisti Lietuvos priklausomybę nuo iškastinio kuro atsinaujinančiais energijos šaltiniais dar niekada nebuvo toks neatidėliotinas.

Šildymas ir vėsinimas sudaro apie 20 % Lietuvos suvartojamo kuro energijos. Apie trys trečdaliai šildymui naudojamos energijos gaunama deginant biomasę.

Visoje Europoje didelės ir mažos bendruomenės stengiasi pertvarkyti savo centralizuoto šildymo sistemas taip, kad jos veiktų naudodamos atsinaujinančiąją energiją.

Naujajame Bankwatch dokumentiniame filme “Švari šiluma” (Clean Heat) pristatomos dvi atsinaujinančiosios energijos lenktynių lyderės – Segedas Vengrijoje ir Salaspilis Latvijoje. Šie du miestai anksčiau buvo visiškai priklausomi nuo iškastinių dujų. Tačiau jų istorijos įrodo, kad centralizuoto šildymo sistemos, nors ir iš dalies, bet naudojančios saulės šiluminę ar geoterminę energiją, nėra mokslinės fantastikos kūrinys. Tai – kuriama ateitis.

Salaspilis – miestas, esantis už 18 km į pietryčius nuo Latvijos sostinės Rygos. Nors centralizuotas šildymas Latvijoje labai paplitęs, Salaspilio, kaip ir daugumos Vidurio ir Rytų Europos centralizuoto šildymo sistemų, sistema buvo pasenusi, labai neefektyvi ir priklausoma nuo iškastinių dujų. Siekdama sumažinti priklausomybę nuo iškastinių dujų, 2019 m. savivaldybės centralizuoto šilumos tiekimo įmonė “Salaspils Siltums” į šilumos gamybą įtraukė saulės kolektorius, akumuliacinę talpyklą ir medienos drožlių katilą. Be to, bendrovė padeda klientams didinti jų namų energijos vartojimo efektyvumą, naudodama technologiškai pažangesnius sprendimus šilumos poreikiui valdyti.

Dar reikia daug nuveikti ne tik siekiant visiškai pakeisti iškastines dujas kaip šildymo kurą, bet ir užtikrinti, kad centralizuoto šildymo sistemos būtų tikrai tvarios. Be to, savivaldybės, norinčios pertvarkyti savo centralizuoto šildymo sistemas į atsinaujinančius energijos šaltinius, turi teikti pirmenybę investicijoms į energijos vartojimo efektyvumą. Tinkamas gyvenamųjų, komercinių ir viešųjų pastatų apšiltinimas ir modernizavimas yra labai svarbūs siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir sąskaitas už energiją. Tačiau svarbiausia, kad centralizuoto šilumos tiekimo sistemas planuotų ekspertai, išmanantys vietos sąlygas ir išteklius.

Salaspilio miesto centrinio šildymo sistema yra svarbus žingsnis į priekį, o jo patirtis gali būti naudinga daugeliui kitų miestų, kurie pripažįsta, kad reikia atsisakyti priklausomybės nuo iškastinio kuro.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia pradėti naudoti saulės kolektorius miestų centriniam šildymui vasarą.