Nuo liepos 3 d. Vokietijoje, kaip ir Lietuvoje, įsigaliojo draudimas tiekti rinkai kai kuriuos vienkartinius plastikinius gaminius. Primename, kad prekybininkai nebegali pateikti į ES rinką plastikinių ausų krapštukų, stalo įrankių, lėkščių, šiaudelių, gėrimų maišiklių, oro balionėlių lazdelių, taip iš iš aerobiškai skaidaus plastiko pagamintų vienkartinių gaminių bei maisto ir gėrimų indelių, pagamintų iš polistireno putplasčio. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad tai dažniausiai surandami vienkartiniai plastikiniai gaminiai Europos paplūdimiuose ir jiems yra alternatyvų.
Kiti dar neuždrausti vienkartiniai gėrimų indeliai, taip pat higienos įklotai, tamponai ir tabako produktai su filtrais ateityje bus ženklinami, nurodant plastiko kiekį tuose produktuose bei neigiamą poveikį aplinkai, jeigu jie nėra tinkamai išmetami. Visi šie pakeitimai yra įgyvendinant Europos Komisijos reglamentą 2020/2151.

Kitas reikšmingas pakeitimas, kuris nuo 2024 m. liepos 3 įsigalios ir Lietuvoje, – visa plastikinė iki trijų litrų talpos gėrimų tara turės būti su tvirtai prisegtu gėrimų kamšteliu. Šis reikalavimas leis reikšmingai sumažinti plastikinių kamštelių kiekį gamtoje. Galiausiai, nuo 2025 m. vienkartiniai PET buteliai privalės būti pagaminti iš mažiausiai 25 % perdirbto PET, o 2030 m. – 30 %. Tai turėtų paskatinti PET perdirbimo infrastruktūros kūrimąsi.

Tačiau Vokietija, priešingai nei Lietuva, su visais ES mastu įsigaliojančiais pakeitimas, priėmė ir papildomų, ambicingesnių pokyčių, kurie leistų sumažinti plastiko atliekų kiekį bei padidinti jo perdirbimą:
- Depozito sistema išplečiama ir apims beveik visus vienkartinio plastiko gėrimų buteliukus bei visas gėrimų skardines. Siekis yra padidinti tokios pakuotės surinkimo ir perdirbimo rodiklius bei sumažinti jos patekimą į aplinką (t.y. šiukšlinimą). Dabar į Vokietijos depozito sistemą įtraukiami sulčių bei alkoholinių kokteilių plastikiniai buteliukai ir skardinės. Nuo 2024 vienkartinė pieno PET pakuotė.

2. Nuo 2023 m. visose maisto ir gėrimų išsinešimo vietose privalės būti pasiūlyta ir daugkartinė pakuotė, kuri privalės būti ne brangesnė nei vienkartinė pakuotė. Vartotojai galės rinktis tarp vienkartinės ir daugkartinės pakuotės ir taip prisidėti prie atliekų mažinimo. Mažoms prekybos vietoms, tokioms kaip kioskai ir užkandinės, turinčios ne daugiau nei 5 darbuotojus arba prekybos plota ne didesnį nei 80 kvadratinių metrų – pritaikoma išimtis. Tačiau jie atvykęs vartotojas pageidaus, tokios įstaigos privalės suteikti galimybę naudoti vartotojų atsineštas daugkartines pakuotes. Platesnė informacija apie daugkartines pakuotes maisto produktams čia (vokiečių kalba).

3. Įvairių internetinių platformų operatoriai (pvz. amazon.de ar ebay.de) privalės leisti prekiauti tik tokioms įmonėms, kurios dalyvauja išplėstinėje Vokietijos pakuočių gamintojo ir importuotojo atsakomybės schemoje. Pažeidimai privalės būti perduodami atsakingoms institucijoms.
4. Absoliučiai visi vienkartinės pakuotės gamintojai ir importuotojai privalės registruotis ir pateikti duomenis apie į rinką išleidžiamas pakuotes.
Primename, kad Vokietijoje galioja reikalavimas, jog iki 2022 m. 70 % gėrimų buteliukų privalo sudaryti daugkartiniai.

Paskutiniais duomenimis 2019 m., po daugiau nei keleto dešimtmečių, daugkartinės gėrimų pakuotės kiekis pradėjo augti ir pasiekė 41.8 % visų gėrimų pakuočių.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją semtis ambicijų iš Vokietijos pavyzdžio ir imtis reikšmingų pokyčių mažinant vienkartinės pakuotės kiekį Lietuvoje.