Pirmos kartos biodegalai prisideda prie skurdo ir bado

Oxfam praneša, kad maždaug kas 36 sekundes vienas žmogus mirs iš bado dėl Rytų Afrikoje vykstančios sausros. Situacija Somalyje, Etiopijoje ir Kenijoje prastėja labai greitai. Ypatingai yra paveiktas Somalis, kuriame šiuo metu yra didžiausia maisto krizė per kelis pastaruosius dešimtmečius. Ji net pralenkia 2011 metais siautųsį badą, kuris nusinešė apie ketvirtį milijono gyvybių. Didelė dalis Rytų Afrikos regionų patyrė keturis iš eilės nesėkmingus lietinguosius sezonus ir, panašu, kad ateinantis penktasis bus nesėkmingas. Gyventojams būtinieji maisto produktai tampa nebeįperkami.

Tarptautinę skurdo dieną (spalio 17) Jungtinės Tautos viešina skurdo duomenų analizę, kurioje matyti, kad Rytų Europe ir Centrinėje Azijoje vaikų, esančių skurde, skaičius per pastaruosius metus išaugo 19 procentų. Tai reiškia, kad apie 10,4 mln. žmonių (iš kurių virš 4 mln. vaikų) nusirito žemiau skurdo ribos. Kuo neturtingesnė šeima, tuo didesnę dalį savo pajamų privalo skirti tokios būtinoms prekėms kaip maistas ir degalai. Kuomet būtiniausių produktų kainos padidėja, tuomet lieka mažiau pinigų kitiems poreikiams tokiems kaip sveikatos apsauga ar švietimas. Labai didele dalimi prie to prisidėjo rusijos vykdomas karas prieš Ukrainą.

Geopolitiniai pokyčiai paveikia ir Lietuvos gyventojus. Lietuvoje, bene labiausiai visoje Europos Sąjungoje, pabrango duonos produktai. Gerokai labiau nei infliacijos Lygis Lietuvoje brango ir kepimo aliejus. Maisto bankas praneša, kad gerokai padidėjo jų dalinamų produktų poreikis, nes daugėja žmonių neišgalinčių nusipirkti maisto.

Kuo visa ši situacija siejasi su biodegalais? Deja, pirmos kartos biodegalų gamybai yra naudojamos maistinės žaliavos (pagrinde tai yra kviečiai, rapsai, kukurūzai). Kuomet biodegalų gamybos pramonė konkuruoja su maisto gamybos pramone, galutinė maisto produktų kaina didėja. Virš 100 skirtingų studijų tą patvirtina. Tarptautinis valiutos fondas dar 2007 metais pranešė, kad didėjantis biodegalų naudojimas reikšmingai prisideda prie aukštų maisto kainų.

Kaip matyti iš aukščiau minėtų pavyzdžių ir mokslinių tyrimų, biodegalų naudojimas prisideda prie aukštesnių maisto kainų, o tai kai kuriuose pasaulio regionuose reiškia didesnį skurdą ir badą.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia aplinkos, energetikos ir žemės ūkio ministerijas bei LR Seimą nedelsiant keisti alternatyviųjų degalų įstatymą ir skatinti elektro mobilumą vietoje biodegalų.