
Duona, daržovės, mėsa – maistas kuris pastaruoju metu tapo brangesnis. Kepimo aliejų ir riebalų kainos padidėjo ypatingai ženkliai, bet pagrindinių maisto produktų, tokių kaip duona, kaina irgi pasidarė reikšmingai didesnė. Tai yra dėl keletos priežasčių – brangesnių energetinių išteklių, aukštesnių kviečių kainų pasaulinėse rinkose bei jų naudojimo biodegalams.
2022 metų rugpjūtį duonos kaina ES buvo vidutiniškai 18 % aukštesnė nei 2022 metų rugpjūtį, o Lietuvoje net 33 %! Duonos brangimas net yra gerokai didesnis nei infliacijos lygis.

Dėl Lietuvoje galiojančio reikalavimo alternatyviųjų degalų įstatyme privalomai maišyti pirmos kartos biodegalus, kas Lietuvos vairuotojų poreikiams per metus sunaudojama virš 80 000 tonų kviečių. Tai reiškia, kad vidutiniškai kasdien sunaudojama 250 000 kepalų duonos iškepti reikalingų kviečių.
Pasaulinės maisto programos vadovas praneša, kad yra auganti rizika dideliam alkiui ir badavimui. Nuo tada kai prasidėjo Rusijos agresija Ukrainoje, su alkiu susiduria iki 345 mln. žmonių 82 šalyse. Tai yra daugiau nei 2,5 karto daugiau nei prieš prasidedant COVID pandemijai. Net pasaulio Jėzuitai skelbia “Maistas o ne degalai” kampanija, kad mažiau žemės ūkio produktų tinkamų žmonėms būtų sunaudojama biodegalams.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimą bei aplinkos, energetikos ir žemės ūkio ministerijas keisti alternatyviųjų degalų įstatymą, kad nebūtų prievolės maišyti pirmos kartos biodegalų, kurių žaliavų poreikis konkuruoja su maistu ir pašarų, o vietoje to rinktis antros kartos biodegalus pagamintus iš atliekų ir elektrą iš atsinaujinančių išteklių.