Savivaldos pakuotės mokestis sprendžiantis vienkartinės pakuotės problematiką

Pasaulis ir Lietuva springsta nuo vienkartinių pakuočių. Jau dabar apie 50% popieriaus, 40% plastiko ir 30% stiklo yra sunaudojama vienkartinėms pakuotėms. Deja, didžioji dalis iš jų ne tik yra neperdirbamos (geriausiu atveju sudeginamos su dideliu šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiu – CO2 pėdsaku arba pašalinamos sąvartyne), bet dažnai atsiduria trečiosiose valstybėse, tokiose kaip Malaizija.

Jau dabar yra gausybė puikių sprendimų vienkartinėms pakuotėms:

  • CupCup (daugkartiniai kavos puodeliai Lietuvoje);
  • ReCup (daugkartiniai kavos puodeliai, kurie yra prieinami daugiau nei 7000 vietų Vokietijoje);
  • ReCircle (daugkartiniai indai maitinimo įstaigoms, beveik tūkstantyje vietų Šveicarijoje).
  • ir gausybės kitų alternatyvų.
ReCircle veikimo principas

Tačiau tokios alternatyvos sunkiai skinasi kelią Lietuvoje. Tik nuo 2022 m. bus diferencijuojamas mokestis už perdirbamas ir neperdirbamas pakuotes. Ir, deja, nėra jokios paskatos naudoti daugkartines pakuotes lyginant su vienkartinėmis perdirbamomis!

Tačiau vienas miestas Vokietijoje – Tübingen nusprendė pakeisti situaciją. Priežastis – viešosiose vietose susikaupia itin daug vienkartinės maisto ir gėrimų pakuotės atliekų, kurios sumaišytos su likusiomis šiukšlėmis yra visiškai neperdirbamos ir mokestis už jų sutvarkymą gula ant visų miestiečių pečių. Pasak Tobias Staufenberg iš Aplinkos ir Klimato apsaugos skriaus Tubingeno savivaldybėje, per metus jų miestas išleidžia apie 700 000 Eurų už vienkartinės pakuotės tvarkymą ir tai turi liautis: teršėjas sukuriantis atliekas privalo už tai sumokėti. O tai 90 000 gyventojų turinčiai savivaldybei yra nemenkos išlaidos.

Pasirinktas Tubingeno sprendimas – nuo 2022 m. taikomas 0.5 Eur mokestis už kiekvieną viešose vietose pateikiamą vienkartinę maisto ir gėrimų pakuotę bei papildomas 0.2 Eur mokestis už vienkartinius įrankius. Tokiu būdų gyventojai bus skatinami naudoti savo daugkartinius indus, o įmonės – pasiūlyti daugkartinius su užstatu.

Nuoroda į priimtą teisės aktą.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos savivaldybes pasekti tokiu pavyzdžiu, kad mes visi kartu galėtume išspręsti pakuočių krizę. Galima tik pagalvoti kiek Vilniaus miesto savivaldybė galėtų sutaupyti miestiečių lėšų, jeigu visi viešuose vietose parduodami indai būtų apmokestinti – tai sudarytų ne vieną milijoną Eurų ir gamta liktų švaresnė!