Šilumos siurbliai kombinuoti su saulės jėgainėmis sutaupo lėšų

Solar Power Europe atliko studiją (čia), kuria palygino kiek vartotojai naudojantys šilumos siurblius su ir be kombinacijomis saulės elektrinėmis ant stogų sutaupo lyginant su dujinių katilų naudotojais trijose didelėse ES rinkoje (Vokietijos, Ispanijos ir Italijos).

2022 m. rusijai pradėjus energetinį karą prieš Europos Sąjungą matomas didesnis nei 40 proc. naudojimo augimas saulės elektrinių ir šilumos siurblių siurblių namų ūkiuose.

Vartotojų sutaupymai 2022 m. naudojant šilumos siurblius kombinuotus su saulės elektrinėmis leido sutaupyti net apie 62 % (Vokietijoje) ir apie 83-84 % (Ispanijoje ir Italijoje) lėšų už šildymą lyginant su tais, kurie naudojo iškastinį kurą namų šildymui:

(apie 20 EUR/MWh lyginant su dabartine 42 EUR/MWh) saulės moduliai su šilumos siurbliais (o dar geriau jei ir su vandens šildymu) yra pigiausia alternatyva apšildyti namus. Tai net neskaičiuojant teigiamo poveikio klimatui ir oro kokybei (dujų katiluose susidaro azoto oksidai (NOx), anglies monoksidas (CO), azoto suboksidas (N2O), sieros dioksidas (SO2) ir kietosios dalelės).

Kad toliau tvaraus šildymo sistemos pakeistų iškastinį kurą, reikia:

  • Įvesti akcizą gamtinėms dujoms naudojamoms šildymui ir maisto gaminimui. Šį įvedimą būtų galima sujungti su išmokomis patiems pažeidžiamiausias vartotojams.
  • Toliau taikyti subsidijas tiems, kas atsisako dujinių katilų ir pakeičia juos šilumos siurbliais (ar geoterminiu šildymu). Bet nebetaikyti tiems, kas keičia juos į biomasę.
  • Toliau Lietuvoje taikyti subsidijas įsirengiantiems saulės modulius bei ieškoti galimybių toliau sumažinti šilumos siurblių ir saulės modulių kainas. Vienas iš tokių variantų – PVM lengvatos, jas leidžia ES mokestinė teisė.
  • Uždrausti dujų prievadą naujiems namams arba jį labai reikšmingai apmokestinti. Tai susiję ne tik su klimato kaita, bet ir su sveikata, nes dujinės viryklės turi daug neigiamo poveikio sveikatai (plačiau čia).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją ir Aplinkos apsaugos komitetą imtis reikšmingų veiksmų, kad kuo daugiau namų ūkių galėtų atsisakyti dujų katilų ir pereiti prie šilumos siurblių kombinuotų su saulės elektrinėmis.