Stiklas kaip pakuotė

Pastaruoju metu stiklo kaip pakuotės naudojimas auga, nes vartotojai, žinantys apie plastiko žalą aplinkai ir įvairių jo priedų patekimą į maisto produktus, labiau vertina tokią pakuotę. Bet ar stiklo pakuotė tikrai yra geresnė ir draugiškesnė aplinkai?

Stiklo pakuotės privalumai:

  • Yra netoksiška ir visiškai inertiška. Neturi BPA (bisfenolio A) ir kitų cheminių priedų, kurie galėtų patekti į maisto produktus.
  • Stipri produktų apsauga. Stiklas gali atlaikyti UV spindulius ir ženklų temperatūrų skirtumą (priklauso nuo turinio pakuotėje) ir toliau išlieka visiškai inertiškai. Pvz. plastiko pakuotė yra lengvai veiiama išorės šaltinių ir dėl aukštos temperatūros ar UV spindulių gali pradėti išleidinėti chemines medžiagas į maisto produktus.
  • 100 % perdirbamumas amžinai.

Stiklo pakuotės trūkumai:

  • Sunki. Stiklo pakuotė sveria reikšmingai daugiau nei plastiko ar metalo.
  • Lėtai įranti. Dėl savo inertiškumo, stiklo pakuotė patekusį į gamtą joje gali išbūti tūkstančius metų.
  • Sunkiai atskiriama. Jeigu stiklas patenka tarp maisto ir virtuvės atliekų, jį gana brangu ir sudėtinga atskirti.

Stiklo pakuotė turi labai daug privalumų, bet ir reikšmingų trūkumų. O koks jos poveikis klimatui?

Vokietijos energijos ir aplinkosaugos tyrimų institutas atliko pakuotės gyvavimo ciklo analizę mineralinio vandens tiekėjų asociacijai. Gauti rezultatai:

Daugkartinio stiklo pakuotė yra labai tvari lyginant su plastiku ir nusileidžia tik daugkartinei PET pakuotei.

O kaip yra su vienkartiniu stiklu?

Remiantis Suomijos bendrovės Alko užsakytais 2018 ir 2019 m. tyrimais, skirtingų vyno pakuočių CO2 pėdsakai vienam gėrimų litrui labai skiriasi. Stikliniai buteliai daro didžiausią neigiamą poveikį aplinkai vienam gėrimo litrui, o supakuoti vynai – daro mažiausią. Lemiami kriterijai poveikiui aplinkai yra pakuotės svoris ir dydis.

CO2 ekvivalento pėdsakas pagal litrą gėrimui skirtingoms pakuotėms pateikiamas paveikslėlyje:

Vienkartinio stiklo pakuotės iš tiesų turi labai didelį poveikį klimatui, net lyginant su neperdirbama plastiko pakuotė dėl didelio jos svorio.

Išvada? Stiklo pakuotė, jeigu ji yra daugkartinė, yra draugiška aplinkai bei puiki priemonė maisto ir ne tik produktams laikyti. Vienkartinės stiklo pakuotės, kaip ir kitų vienkartinių pakuočių, geriausia vengti siekiant sumažinti neigiamą poveikį klimatui. Alternatyva vienkartinio stiklo pakuotėms galėtų būti standartizuotos daugkartinės stiklo pakuotės, kurias naudotų visi gamintojai ir surinktų per depozito sistemą.