Suplanuotas senėjimas yra gamintojo veiksmai, dėl kurių gaminiai greitai tampa nebetinkami naudoti, dėl sparčiai nusidėvinčių medžiagų, nesant atsarginių dalių ar programinio atnaujinimo. Geriausias to pavyzdys yra kaitrinės lemputės su plonu volframo siūlu, kuris greitai nutrūkdavo, dėl ko tokią lemputę reikėdavo pakeisti.
Per pastarąjį dešimtmetį suplanuotas senėjimas buvo itin aktualus išmaniesiems telefonams. Jie yra keičiami itin dažnai ir dauguma yra naudojami trumpiau nei 2 metus. Pagrindinės išmaniojo telefono keitimo priežastys:
- Programinė įranga (lėtėjimas, atnaujinimų nebuvimas ir t.t.)
- Baterija (per trumpai laiko) ar krovimo problemos
- Atminties talpa (per maža)
- Ekranas
- Kamera
- Mikrofonas ar garsiakalbis
Pačiuose išmaniuosiuose telefonuose yra ribotos galimybės pasikeisti bateriją bei papildyti atmintį. Taip pat įvairių dalių, pvz. ekrano, taisymas yra itin brangus ir gali siekti daugiau nei pusę naujo telefono kainos. Tai reikšmingai trumpina gyvavimo laiką.
Išmaniojo telefono gamintojas pilnai valdo programinės įrangos atnaujinimus ir jos veikimą. Patys didžiausi tik dabar ją pagerintų, kad siektų bent daugiau nei kelis metus:
- Samsung (iki 4-ių kartų ~ 3 metai, iki tol buvo 3 kartos arba maždaug tik 2 metai)
- Google (5 metai)
- Apple (6 metai)
Daug yra nuskambėję kaip mobiliųjų telefonų gamintojai net specialiai lėtina programinę įrangą ir dėl to yra gavę baudų. Apple 2018-2021 metais buvo nubausta JAV, Prancūzijoje, Italijoje ir Čilėje už programinės įrangos lėtinimą. Samsung buvo nubausta 2018 metais Italijoje už papildomų negarantinių taisymų reikalavimą. Remianti naujais pranešimais, Apple toliau stabdo išmaniųjų telefonų veikimą, jeigu pakeičiamos ne originalios detalės.
Gyvai susidurtas pavyzdys su suplanuotu senėjimu iš Samsung:
Toks išmanus LED viršelis Samsung S20 telefonui buvo nupirktas 2021-01-12, o mažiau nei po 2 metų Samsung nutraukė programinį palaikymą. Viršelis netapo blogas, tiesiog neteko visų išmaniųjų funkcijų.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” sieks, kad vartotojai nebūtų apgaudinėjami ir tokia gamintojų (ypač Samsung) nebūtų prisidedama prie didesnio elektros ir elektronikos įrangos atliekų kiekio.