Tvarus palmių aliejus iš Afrikos?

Palmių aliejus yra sinonimas su miškų naikinimu, biologinės įvairovės praradimu, klimato kaita ir žmogaus teisių pažeidimais. Pastaraisiais dešimtmečiais Indonezijoje ir Malaizijoje buvo iškirsti milijonai hektarų atogrąžų miškų ir praktiškai išnaikinta orangutanų populiacija, kad būtų patenkintas pasaulio poreikis apsirūpinti palmių aliejumi ir PFAD (pašariniu palmiu aliejumi) maistui bei biodegalams.

Chart: Which Countries Produce The Most Palm Oil? | Statista

Nors Indonezija ir Malaizija pagamina net apie 84 % viso pasaulio palmių aliejaus, pačios alyvpalmės, iš kurios vaisiaus yra gaunamas palmių aliejus, – kilusios iš Vakarų ir Pietvakarių Afrikos. Viena iš tokių šalių – Drablio Kaulo Krantas (Côte d’Ivoire). Skaičiuojama, kad ten yra apie du milijonus žmonių priklausomų nuo alyvpalmių, pagrinde mažose fermose. Net didžiausia palmių aliejaus perdirbimo gamykla ten įsikūrusi.

Šveicarijoje veikiantis prekybinis kooperatyvas Coop turi apie 2.5 milijono narių ir jo pardavimuose esantys ekologiniai produktai sudaro net pusė visos Šveicarijos ekologinių produktų pardavimų. Dažnai šis prekybinis kooperatyvas yra laikomas “tvariausiu mažmeninės prekybos tinklu”. Nuo šių metų Coop Šveicarijoje visuose savo prekybiniu ženklu pažymėtuose produktuose atsisako naudoti palmių aliejų ir pakeičia jį Bio Suisse tiekiamu ekologišku palmių aliejumi. Kuo jis ypatingas? Nes atitinka visus ekologiškai žemės ūkio produkcijai keliamus reikalavimus bei yra auginamas 160 nedidelių sertifikuotų ūkių Dramblio Kaulo Krante. Perkama iš ūkininkų tiesiogiai ir užtikrinama, kad jie gautų sąžiningą atlygį.

Tai iš tiesų, be dirbtinio, egzistuoja ir tvarus palmių aliejaus gaunamas ekologiškai augintose alyvpalmėse, iš ten kur pats augalas ir kilęs, kuomet su ūkininkais atsiskaitoma sąžiningai ir jis naudojamas maistui. Palmių aliejaus ar pašarinio palmių aliejaus (PFAD) naudojimas biodegalams tiesiog priverčia kirsti miškus, kad būtų galima auginti daugiau alyvpalmių plantacijų.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia visus palmių ar pašarinio palmių aliejaus naudotojus, jeigu jie vadina save tvariais, imti pavyzdį iš Coop.