Vienkartinių kavos puodelių poveikis klimatui

Vienkartiniai kavos puodeliai yra labai pigus ir paprastas būdas pasimėgauti kava, ir dėl to jie nevaldomai išplito. Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasmet sunaudojame apie 40 mln. vienkartinių kavos puodelių. Kiek iš jų perdirbama? Maždaug 0.

vidutinis 350 ml vienkartinis kavos puodelis

Remiantis Spyros Foteinis studija, turime, kad vidutinis kavos puodelis sveria 12 g ir popieriaus bei polietileno santykis jame yra 17:1. Vieno tokio vienkartinio kavos puodelio poveikis klimatui (pagal IPCC 2013 LCA metodą) yra 29.85 g CO2 ekvivalento. Perskaičiavę tai 40 mln. vienkartinių kavos puodelių turime beveik 1200 tonų CO2 ekvivalento.

Vienkartiniai kavos puodeliai gamtoje

Tačiau tai nėra vienintelė problema susijusi su vienkartiniais kavos puodeliais. Kita – šiukšlinimas! Nemažai neatsakingų žmonių juos išmeta gamtoje, kur jie ilgus metus yra (tas ypatingai aktualu su plastiko dalimi) ir teršia gamtą.

Vienkartiniai gėrimų puodeliai

Pridėję visus vienkartinius gėrimų indelius, turėtume, matyt, dvigubai didesnį kiekį!

Ar egzistuoja alternatyvų? Tikrai taip!

Daugkartinis ReCup puodelis

Viena iš pavyzdinių alternatyvų tai daugkartinių ReCup kavos puodelių sistema veikianti Vokietijoje. Joje jau dalyvauja daugiau nei keli tūkstančiai kavinių Vokietijoje.

Kavinės siūlančios/priimančios ReCup daugkartinius kavos puodelius

Lietuvoje tokias paslaugas siūlo CupCup!

CupCup - Pagrindinis
Daugkartinis CupCup puodelis

Abi sistemos (tiek ReCup, tiek CupCup) veikia analogišku principu. Vartotojas imdamas naują daugkartinį kavos puodelį, palieka 1 Eur depoziją. Priduodamas atgauna jį. Tuo pačiu visose dalyvaujančiose kavinėse pirkdamas kavą priduoda savo panaudotą daugkartinį puodelį ir gauna švarų su pageidaujama kava.

Daugkartinių kavos puodelių depozito sistema

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia visas kavines ir gėrimų pardavėjus pakeisti savo vienkartinius gėrimų indelius į daugkartinius, taip prisidedant prie neigiamo poveikio klimatui ir aplinkos taršos mažinimo.