Vokietija nuo 2024 m. apmokestina CO2 iš atliekų deginimo

Naujasis nacionalinis CO2 mokestis, skirtas Vokietijos atliekų tvarkymo rinkai, įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 d. Atliekų deginimo metu išmetamiems teršalams bus taikomas CO2 mokestis, kuris 2024 m. sieks 40 EUR/t, o 2025 m. padidės iki 50 EUR/t. CO2 mokestis, kurį moka atliekų deginimo įmonė, mokamas papildomai prie esamo atliekų deginimo mokesčio.

Naujasis mokestis bus imamas atsižvelgiant į tam tikrus turinio veiksnius. Svarbiausi iš jų yra šilumingumas ir biogeninės kilmės atliekų procentinė dalis, kuri apibrėžiama pagal suteiktus atliekų kodų numerius. Vertinant biogeninį kiekį, CO2 mokestis labai skirsis priklausomai nuo to, kaip apmokestinamas iškastinis atliekų kiekis. Galutinė kaina apskaičiuojama pagal nustatytą biogeninės dalies kiekį frakcijose, pavyzdžiui, rūšiavimo atliekose, komercinėse atliekose ir medienos atliekose.

Pavyzdžiui, komercinėms atliekoms (kodas 15 01 06) nustatytas 48,9 proc. biogeninių medžiagų kiekis, o iškastinių medžiagų dalis sudaro 51,1 proc. Rūšiavimo atliekos (kodas 19 12 12) apmokestinamos kaip turinčios 50/50 proc. biogeninių ir iškastinių medžiagų, o medienos atliekos (kodas 17 02 01) apmokestinamos kaip turinčios 95 proc. biogeninių ir 5 proc. iškastinių medžiagų. Neatskleistos atliekų biogeninės frakcijos bus apmokestinamos kaip 100 proc. iškastinių medžiagų turinčios atliekos.

Kol kas neaišku, kaip naujasis apmokestinimas paveiks pramonę. Padidėjus kainoms, neabejotinai bus nukreipiama daugiau į perdirbimą. Neatmetama, kad ateinančiais metais taip pat padidės antrinio kuro eksportas iš Vokietijos, pagrinde į Skandinaviją – tiek RDF/SRF, tiek medienos atliekų, skirtų terminiam ir medžiagų perdirbimui, kiekių.

CO2 mokesčiu siekiama pagerinti atliekų rūšiavimą ir taip padidinti perdirbimo lygį Vokietijos rinkoje. Toks ilgalaikis poveikis yra sveikintinas.

Pažangiausios Europoje atliekas tvarkančios valstybės taiko deginimo mokesčius, tad maždaug 50 EUR/t deginimo mokestis padėtų skatinti perdirbimą, o surinktas lėšas nukreipti į atliekų tvarkymo pramonę.

Atitinkamai Vilniaus kogeneracinės jėgainės įtraukimas į Apyvartinių taršos leidimų sistemą padėtų išlyginti konkurencinę aplinką ir sumažinti šalies CO2 išmetimus.

Tam reikėtų:

  1. LR Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme pradėti taikyti atliekų deginimo mokestį
  2. LR Klimato kaitos valdymo finansinių instrumentų įstatyme panaikinti išimtis komunalinių atliekų deginimui.