Kad geriau suprastų Zero Waste (toliau – ZW) apsipirkinėjimą Europoje, Eunomia, Zero Waste Europe, Reseau Vrac atliko 10-yje šalių įsikūrusių bepakuočius produktus siūlančių parduotuvių tyrimą ir numatė ateities tendencijas. Iš esmės ZW rinka auga; ES 2030 m. pardavimai turėtų sudaryti apie 1,2 milijardus Eur. Tyrime buvo pasirinktos parduotuvės, kurios didžiąja dalimi siūlo bepakuočius produktus ir neanalizuotos prekybos centrų vaisių ir daržovių salelės. Deja, Lietuvoje neturime nė vienos tokios parduotuvės, kuri būtų patekusi į šį tyrimą.
Žemiau paanalizuokime, koks būtų idealus ZW apsipirkinėjimas ir ką turime Lietuvoje.
KAIP TURĖTŲ ATRODYTI ZW APSIPIRKINĖJIMAS
Idealus ZW apsipirkinėjimas turėtų siūlyti galimybę apsipirkti viską be pakuotės ar su yrančia pakuote (ir geriausia, vienoje vietoje): 1) birūs produktai pilami į savo taras ir indelius; 2) kieti produktai (vaisiai, daržovės, muilai, kieti šampūnai ir pan.) perkami visai į nieką nesuvynioti arba suvynioti į yrančią pakuotę; 3) užkandžiai sudedami į savo ar siūlomus daugkartinius indelius; 4) gėrimai perkami stiklinėje taroje, kurią galima grąžinti.
5) gėrimus, skystus valiklius, šampūnus, dušo želė ir pan. pilamės į savo tarą, kurią galime vis pernaudoti. Dispenserius skysčiams randame įvairiose vietose: tiek pavienius stovinčius lauke, tiek parduotuvėse;
6) pirkdami maistą ir gėrimus parduotuvėje, kavinėje ar restoranuose, galėtume juos įsidėti į savo ar siūlomą daugkartinį indelį;
7) užsakydami maistą ar gėrimus (įskaitant pieną ir kt.) į namus, gautume juos daugkartinėje taroje, kuri vėliau būtų surenkama ir išplaunama;
8) apsipirkdami internetu, gautume prekes daugkartinėje pakuotėje, kurią galima grąžinti. Apsipirkinėjant internetu, galima naudoti ir suyrančią pakuotę, bet tai yra didelis resursų eikvojimas- tikslas būtų kaip galima daugiau pernaudoti pakuotes.
KĄ TURIME LIETUVOJE
Vilnius
- Geriausias ZW parduotuvės pavyzdys yra Zeroteka Vilniuje. Čia galima rasti sveriamas kruopas, makaronus, sėklas, riešutus, druską, cukrų, riešutų sviestą, džiovintus vaisius, valymo priemonių, dušo želė, šampūnų ir kondicionierių papildymus. Deja, net šios gausiausios parduotuvės negalėtume įtraukti į ZW Europe vykdomą tyrimą, nes joje yra begalė supakuotų produktų: nuo ZW suyrančių gaminių iki ekologiškos ir natūralios kosmetikos plastikinėje pakuotėje. Parduotuvė yra įsikūrusi Vilniaus centre, todėl gali būti nesunkiai prieinama ten gyvenanties ar šalia dirbantiems, bet su mašina atvažiuojantiems jau tenka parkuotis brangiausioje zonoje.
- Vienintelė kita panaši ZW parduotuvė Vilniuje yra Alpana Unpacked. Jos asortimentas yra daug mažesnis, lyginant su Zeroteka (rasite kruopas, riešutus, džiovintus vaisius, makaronus), bet ji turi smagų privalumą – yra vietiška gyvenamajame rajone. ZW apsipirkinėjimo ateitis turėtų būti vietinių sistemų kūrimas, todėl pati gyvendama Antakalnyje, tikrai mėgstu apsilankyti šiame rajone įsikūrusią Alpaną. Beje, ji turi įdomių produktų: šaldytų naminių gaminių, alyvuogių, pilstomo obuolių acto, aliejaus ir pan. Parduotuvės savininkė mėgsta tikrinti prekių populiarumą ir vis atveža kažką įdomaus: sveriamų kepimo miltelių, šokoladą gabalais, todėl yra tikimybė, jog netikėtai užsukę, rasite kažką naujo.
- Tada Vilniuje galima rasti įvairių salelių, tokių kaip Gėrybių ragas, Aliejus, kur galima įsigyti sveriamų riešutų, džiovintų vaisių ir uogų, prieskonių, sėklų ir pan.
- Savo kosmetikos papildymų siūlo Uoga uoga (PPC Ozas ir PC CUP).
- Kvapų namai siūlo kosmetiką stikliniuose indeliuose su aliuminiais dangteliais; klientų atneštus išplauna ir pernaudoja. Vengia plastiko gamyboje bei parduotuvėse. Ateityje planuoja pernaudoti daugiau tarų.
- Vilniuje dar galima rasti kitų įvairių parduotuvėlių, bet jose bepakuočius galima įsigyti tik vaisius ir daržoves bei džiovintas uogas, riešutus ir gaminius iš jų, kartais kepinius: Bobos daržas (mane nuvylė tuo, kad pop. maišelį pardavinėja po 0,5 eur, o visi duonos kepalai buvo supakuoti į plastikinius maišelius; be to, daug supakuotų produktų), Parduotuvėlė (labai draugiški, pop. maišelius duoda normaliai pakuojant prekes į jį, bet pasirinkimas bepakuočių mažokas).
- Ir, aišku, kaip apsieiti be turgaus! Kalvarijų, Halės, Benedikto. Aišku, ir mini turgeliai savaitgaliais. Pati nesilankau, tai nežinau, kaip reaguoja padavus savo indelį.
- Retai užsuku, bet manau į savo indelį gal pavyktų paimti keletą gurmaniškų maisto prekių Assorti parduotuvėse.
- Hyper Rimi Šiaurės miestelyje ir PC Panorama siūlo dušo želė, valiklių papildymų į savo tarą bei muilų, kietų šampūnų ir balzamų be pakuotės.
- Šampūnų papildymus My studio salone.
Kiti miestai
- Alytus: Žuvinto, Alytaus ir Jotvingių turgūs.
- Kaunas: Uoga uoga PLC Molas, Kvapų namai, Aliejus, Gėrybių ragas, Vilijampolės, Žaliakalnio, Stoties, Centrinis Kauno turgūs. Deja, ZW parduotuvė Full Jar neišgyveno.
- Klaipėda: Aliejus, Kvapų namai, Gėrybių ragas, kažkiek prekių siūlo parduotuvė Bakalėja, o ir neabejoju, jog yra turgų.
- Lazdijų raj.: šviežius produktus siūlo Vilkės ūkis.
- Panevėžys: Gėrybių ragas, ZW parduotuvę atstovauja Be pakuotės; randami turgūs ir kepiniai.
- Trakai: šviežius produktus siūlo ūkis Heart made farm.
- Šiauliai: Aliejus, Gėrybių ragas, turgūs.
- Plungė: Aliejus, turgūs.
- Paminėti ir nepaminėti miestai, miesteliai ir kaimai: įvairūs turgūs, turgeliai ir kepyklos.
Daugiau info: www.zerowasteshops.lt
PRABANGUMAS
Deja, ZW apsipirkinėjimas, išskyrus turgus ir saleles, vis dar yra prabangos reikalas. ZW parduotuvės dažniausiai siūlo ekologiškus atvežtinius produktus ir suyrančios prekės internete nepigios. Neseniai dariau vidutinį užakymą Nula.shop ir išleidau 40 eur. Aišku, mano už 14 eur. įsigytas kietas plaukų balzamas bus naudojamas ~1,5 metų, tai bendrai paskaičiavus susitaupo. Bet dažnai keičiant suyrančias šluostes, indų plovimo šepečius, perkant komspostuojamus šiukšlių maišus, gaunasi tikrai nemažai.
Zero waste ateitis turėtų būti prieinama ir konkurencinga kainos atžvilgiu. Kai maisto pakuotė bus atitinkamai įkainota (atsižvelgiant į šiukšlinimą, plastiko toksiškumą bei CO2 pėdsaką), supakuotų prekių kainos atspindės realybę. Tada bepakuotės prekės atrodys nebe tokios brangios.
ATVEJO ANALIZĖ: einu apsipirkti, kiek man tai kainuoja
Kai jau baiginėjosi beveik visos kruopos, buvo pats laikas keliauti apsipirkti. Kiekvieno poreikiai yra individualūs, o maniškiai tokie: 1) vaisius ir daržoves gaunu iš močiutės ir tėvų, ko trūksta, nusiperku prekybos centre palaidus, todėl į turgų niekada nekeliauju (mėsos dar nepradėjau pirkti kažkur be pakuotės :/); 2) mėgstu eiti į Alpaną įsigyti įvairias kruopas ir sėklas bei išbandyti kokių naujų naminių koldūnų; 3) į Zeroteką keliauju dušo želė, riešutų sviesto, kruopų, kurių neradau Alpanoje; 4) į Rimi keliauju dušo želė, indų ir rūbų ploviklių bei muilo.
Taigi , vakarykščio apsipirkimo rezultatas:
- Įsigijau 7 rūšių kruopų ir sėklų: išvengtos bent 7 maisto pakuotės.
- Įsipyliau šampūno į stiklainį: išvengtas plastikinis buteliukas.
- Nusipirkau šaldytų koldūnų į pop. maišelį: išvengta dar viena ar net dvi pakuotės.
- Nusipirkau kriaušių pop. maišelyje.
Iš viso išleidau 31,92 Eur. Jei būčiau pirkusi tų pačių ekologiškų prekių tą patį kiekį Maximoje ir Livinn, būčiau išleidusi 34-40 Eur. Taigi, jei rinkčiausi ekologiškus produktus, kaina būtų panaši, o šiuo atveju išvengiu pakuotės šiukšlių. Vis dėlto, aš ne visada ieškau ar įgaliu pirkti ekologiškus produktus, todėl man buvo įdomu, kiek būčiau sumokėjusi už panašias neekologiškas prekes Maximoje (plius perkant tą patį ekol. šampūną): 23 eur. O jei dar kalbėtume apie apsipirkimą LIDL, tai manau būtų dar mažesnė suma. Ką jau kalbėti apie maisto pirkimą gausiai šeimas. Man šiuo atveju ZW ekologiškas apsipirkimas, lyginant su neekologišku, gavosi ~1,4 k. brangiau.
Apmaudu, bet ZW apsipirkinėjimas yra ne visiems įkandama prabanga ir tikėsimės, jog fiziškai ir finansiškai prieinamos bepakuotės prekės jau ne tokia tolima ateitis.
One thought on “Zero Waste apsipirkinėjimas: galimybės, kainos”
Comments are closed.