10 klimato krizės realijų

Kovo 20 d. buvo paskelbta Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (TKKK) šeštoji vertinimo ataskaita (AR6) – aštuonerius metus trukęs autoritetingiausios pasaulyje mokslinės institucijos klimato kaitos klausimais darbas. Šioje TKKK apibendrinamojoje ataskaitoje, kurioje remiamasi 234 mokslininkų išvadomis dėl fizinių klimato kaitos mokslų, 270 mokslininkų išvadomis dėl klimato kaitos poveikio, prisitaikymo ir pažeidžiamumo ir 278 mokslininkų išvadomis dėl klimato kaitos švelninimo, pateikiamas išsamiausias ir geriausias turimas mokslinis klimato kaitos įvertinimas.

Beveik 8 000 puslapių apimančioje AR6 ataskaitoje išsamiai aprašomos niokojančios didėjančio šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimo visame pasaulyje pasekmės, pavyzdžiui, namų netekimas, pragyvenimo šaltinių praradimas ir bendruomenių susiskaldymas, taip pat vis pavojingesni ir negrįžtami pavojai, jei nebus pakeista dabartinė vystymosi kryptis.

TKKK taip pat suteikia vilties ir nurodo būdus, kaip išvengti šių didėjančių pavojų. Ataskaitoje nurodomi lengvai prieinami ir kai kuriais atvejais labai ekonomiškai efektyvūs veiksmai, kurių galima imtis jau dabar, kad būtų sumažintas išmetamų ŠESD kiekis, paspartintas anglies dioksido šalinimas ir padidintas atsparumas. Nors klimato krizei įveikti laikas greitai baigiasi, TKKK patvirtina, kad vis dar įmanoma užsitikrinti saugią ir tinkamą gyventi ateitį.

Štai 10 svarbiausių išvadų, kurias reikia žinoti:

  1. Žmogaus sukeltas visuotinis 1,1 laipsnio pagal Celcijų atšilimas paskatino klimato pokyčius, kurie neturi precedento naujausioje žmonijos istorijoje.

2. Klimato kaitos poveikis žmonėms ir ekosistemoms yra labiau paplitęs ir stipresnis, nei tikėtasi, o ateityje rizika sparčiai didės su kiekviena atšilimo laipsnio dalimi.

3. Prisitaikymo priemonės gali veiksmingai didinti atsparumą, tačiau siekiant plačiai pritaikyti sprendimus – reikia daugiau lėšų.

4. Kai kurie klimato krizės poveikiai yra tokie stiprūs, kad prie jų neįmanoma prisitaikyti, todėl patiriama nuostolių ir žalos.

5. Pasauliniai ŠESD išmetimai pasiekia piką 2025 m. siekiant išlaikyti 1.5 laipsnio augimą.

6. Pasaulis skubiai turi atsisakyti naudoti iškastinį kurą – pagrindinį klimato krizės sukelėją.

7. Reikalingi skubi sisteminė transformacija siekiant klimatui neutralios ir atsparios ateities.

8. Anglies dvideginio šalinimas iš atmoesferos yra būtimas siekiant apriboti temperatūros augimą iki 1.5 laipsnio.

9. Finansavimas klimato krizei mažinti ir prisitaikyti dar šį dešimtmetį turi išaugti kartais.

10. Klimato kaita ir kova su ja tik padidins pasaulinę neligybę, tad būtina teisinga transformacija.

Pilna informacija: čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos politikus nebedelsti ir imtis veiksmų pažaboti klimato krizei.