Daugkartinės pakuotė – išeitis iš pakuočių krizės

Skaičiuojama, kad apie Europoje pakuotėms sunaudojama apie 50 % popieriaus ir 40 % plastiko. Tuo pačiu pakuotės sudaro apie trečdalį visų komunalinių atliekų. Su Covid-19 pandemijos atsiradimu, pakuočių kiekis išaugo dar labiau. To pavyzdys yra pakuočių kalnai Vilniuje ir nei Vilniaus miesto savivaldybė, nei pakuočių tvarkymo organizacijos (“Žaliasis taškas”, “Gamtos ateitis” ar “Pakuočių tvarkymo organizacija”) neišsprendžia. Bet ar yra išeitis?

Taip, tokia išeitis yra, tai – daugkartinės pakuotės! Kai kurios yra vystomos jau ištisus dešimtmečius, o kai kurios pasirodė visai neseniai. Pristatome alternatyvas!

Viskas prasideda nuo to kur mes išleidžiame nemažą dalį savo pajamų – parduotuvėse, kuriose perkame kasdienius maisto produktus: Alpana Unpacked (Lietuva!) ar Unverpackt (Vokietija).

Nėra nuotraukos aprašymo.

Eidami nepamirškite pasiimti savo taros!

Vienas iš didžiųjų prekybos centrų Rimi irgi žengia teisinga linkme pristatydamas higienos prekes be pakuočių:

CupClub (Didžioji Britanija), ReCup (Vokietija) ir CupCup (Lietuva!). Idėja visai paprasta, žmonės sumoka depozitą už puodelį, o po to jį gali susigrąžinti bet kurioje kitoje kavinėje ARBA naudoti toliau kaip daugkartinį kavos puodelį. Vokietijoje jų yra beveik visuose miestuose!

Ką galima kavos puodeliams, galima ir maisto tarai. Tokias paslaugas teikia: Recircle (Šveicarija), Returnr (Austrija), Ozarka ir Sharepack (Nyderlandai). ReCircle, kurie yra padengę visą Šveicariją, veikimo principas puikiai pavaizduotas jų vaizdo medžiagoje:

Papildomai JAV įmonės Ozzi ir Fresh Bowl leidžia sugrąžinti panaudotus indus per depozito sistemos automatus.

Visoje JAV veikia Loop sistema. Ji leidžia nusipirkti populiariausių ženklų produktus daugkartinėje pakuotėje. Jos veikimo principas:

Kosmetika? Ir jos yra daugkartinėje pakuotėje: The Body Shop bei Plaine Products. Abi yra daugkartinėse užpildomose daugkartinėse aliuminio pakuotėse.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „the body shop aluminium reusable“

Ne tik apsipirkinėjimas gali būti tvaresnis, bet ir siuntinių siuntimas! Rebox (Kanada) ir Dozenhal (Nyderlandai) daug kartų naudoja tas pačias kartonines dėžes.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „dozenhal box“

Dar geriau, kai yra naudojamos daugkartinės dėžės, kurios yra ženkliai tvirtesnės nei kartotinės. Tokias plastikines dėžes JAV siūlo FrogoBox, BungoBox, Rentacrate, o Didžiojoje Britanijoje – Plus Crates.

Pluscrates Crate Hire L3C Crate

Didžiojoje Britanijoje taip pat yra ir Carrierpac daugkartinis įpakavimas, kuris naudojamas virtuvės stalviršiams.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Carrierpac“

Tvariam gėlių transportavimui, Danijoje veikia Container Centralen.

Nyderlanduose veikia Euro Pool Group, kuri nuomuoja įvairias daugkartines dėžes ir paletes maisto tiekimo įmonėms iš daugiau nei 150 taškų Europoje.

Labai daug plėvelės galima sutaupyti pakeičiant ja į daugkartinę, pvz.: Reusa Wraps, Envirowrapper ir Dehnco Pallet Wrapz (visos iš JAV).

Picture

Šaldyto maisto pristatymas taip pat gali būti tvarus. Liviri Fresh (JAV) siūlo insuliuotas daugkartines dėžes šaldytam maistui.

liviri passive cooling with insulated boxes

COVID-19 labai ženkliai išaugino elektroninę prekybą. Yra net 3 įmonės, kurios padeda tą padaryti įmonėms siunčiančioms prekes vartotojams: Returnity (JAV), FuturumShop kartu su Nyderlandu paštu (Nyderlandai) ir RePack (Suomija, detaliai aprašyta čia).

RePack cycle

Galiausiai, daugkartinė PET gėrimų pakuotė padėtų sumažinti gėrimų pramonės neigiamą poveikį aplinkai. Detaliai aprašyta sistema Vokietijoje čia. Sistemos veikimas:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia verslus imti naudotis daugkartine pakuote, o Aplinkos ministeriją ją skatinti per fiskalines priemones.