Fejerverkai ir oro tarša

Retas kuris įsivaizduoja Naujųjų metų sutikimą be fejerverkų. Kartais miestai varžosi, kuris pateiks patį įspūdingiausią šou, pvz. aukščiausias pasaulio pastatas Burj Khalifa pernai sunaudojo 8.5 tonos fejerverkų.

Atrodo gražiai ir įspūdingai. Tačiau po tokių efektų jaučiasi sieros ir kiti kvapai. Ir jie atsiranda ne iš bet kur, o kaip likutiniai produktai po fejerverkų. New Scientist rašo, kad tarša pvz., Didžiosios Britanijos mieste Newcastle ir Gateshead kietosiomis dalelėmis išauga beveik 4 kartus!

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomenduojamas limitas yra 10 μg/m³ kietosioms dalelėms. Lazeriai, kurie sukuria ne mažiau įspūdingą efektą, neteršia oro ir gali pakeisti fejerverkus. Tą planuoja padaryti jau ne vienas miestas Didžiojoje Britanijoje. Priežastis paprasta: fejerverkai ne tik užteršia orą, bet ir turi milžinišką neigiamą poveikį paukščiams, išgasdinti jie trankosi į pastatus ir žūva arba susižeidžia. Sukuriamas fejerverkų griausmas taip pat labai neigiamai veikia visus gyvūnus.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia visas Lietuvos savivaldybes apsvarstyti galimybę pakeisti fejerverkus aplinkai dpramogomdraugiša tokia kaip lazeriai.