
Prieš beveik mėnesį aplinkos ministerija paskelbė, kad bus suteikiama parama savivaldybėms įsigyti tekstilės konteineriams. Atrodytų geria žinia. Bet ką ji reiškia? Tai, kad visų Lietuvos gyventojų sumokėti mokesčiai yra išleidžiami surinkti dalies gyventojų išmetamoms tekstilės atliekoms surinkti ir sutvarkyti. Ar tai yra teisinga praktika? Ne, nes pažeidžiamas principas “teršėjas moka”, t.y. už tekstilės atliekų surinkimą ir sutvarkymą moka ne tie, kurie atveža tekstilės produktus ar juos pagamina Lietuvoje, ne tie, kurie juos dėvi, ne tie kurie juos išmeta, o absoliučiai visi Lietuvos gyventojai. Kitaip tariant: visuomenė subsidijuoja tekstilės pramonę.
2021 m. pabaigoje “Apranga” grupės vadovas R. Perveneckas teigė, kad visas drabužių sektorius turėtų augti 2022 m. Tai reiškia, kad bus daugiau tekstilės atliekų už kurias sumokės.. ne, ne “Apranga” grupė, o kiekvienas iš mūsų.
Kas toliau nutinka su tekstilės atliekomis? Pvz. Vilniuje tekstilės konteinerius prižiūrinti įmonė Ecoservice skelbiasi, kad dalį tokių atliekų sudegina, o dalį išveža į trečiąsias šalis. Deginant tekstilės atliekas, kurių labai nemaža dalis yra naftos produktai, išsiskiria milžiniški kiekiai CO2 – pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Neturtingos Afrikos valstybės, gaunančios milžiniškus kiekius tekstilės atliekų, jų jau nebenori. Plačiau apie tai EEB dokumentiame filme:
Prancūzijoje tekstilės gamintojo ir importuojo atsakomybė jau taikoma nuo 2008 metų. Remiantis vietos įgaliota organizacija Refashion, 2020 m. 4096 priklausantys nariai sumokėjo 36 mijonus eurų, iš kurių 17 milijonų eurų buvo skirti padengti tekstilės rūšiavimui ir tvarkymui, €4 milijonai eurų bendruomenių projektams ir beveik 1 milijonas inovatyviems projektams. Iš viso tais metais į Prancūzijos rinką buvo pateikta 517000 tonų tekstilės produktų ir surinkta 204000 ton tekstilės atliekų – pasiektas 39 % surinkimo dydis. Organizacija Refashion taip pat finansuoja 44000 surinkimo vietas visoje Prancūzijoje bei 64 rūšiavimo centrus.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia aplinkos ministeriją imtis veiksmų, kad būtų pritaikoma gamintojo ir importuotojo atsakomybė su tekstilės gaminiais.