Intensyvi žemdirbystė – pagrindinė paukščių mažėjimo priežastis

Daugiau kaip 50 mokslininkų grupė nustatė (nuoroda į tyrimą), kad intensyvus žemės ūkis (t.y. mineralinių trąšų ir pesticidų naudojimas) yra pagrindinė paukščių populiacijų mažėjimo Europoje priežastis. Tame tyrime, kuriame buvo naudojami tūkstančių mokslininkų 28 šalyse (įskaitant ir Lietuvą) surinkti duomenys, nustatyta, kad nuo 1980 m. paukščių skaičius sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu, o žemės ūkio paskirties žemėse gyvenančių rūšių sumažėjo daugiau nei 50 proc.

Paukščių populiacijų mažėjimas rodo ne tik jų, bet ir platesnį aplinkos būklės blogėjimą. Intensyvi (pramoninė) žemdirbystė, kurios mastas visoje Europoje didėja, sukėlė “trofinę kaskadą” aukštyn maisto grandine, nes masiškai naikinami bestuburiai kenkėjai. Tuo pačiu, urbanizacija, antras pagal svarbą veiksnys, taip pat didėja, o mažėjančios žaliosios erdvės miestuose ir architektūros pokyčiai daro neigiamą poveikį miestuose gyvenančioms paukščių rūšims.

Tyrime, nagrinėta, kaip 170 paukščių rūšių reagavo į keturis plačiai paplitusius žmogaus sukeltus veiksnius: žemės ūkio intensyvinimą, miškų dangos pokyčius, urbanizaciją ir klimato krizę. Tyrėjai teigia, kad tik “sparčiai įgyvendinus transformacinius pokyčius Europos visuomenėje, ypač žemės ūkio reformą”, galima išgelbėti žemyno paukščių populiacijas.

Situacija Lietuvoje yra tragiška. Nuo 2004 m. kai Lietuva įstojo į Europos sąjungą įvyko didžiulis pasėlių ploto augimas (duomenys čia) ir tai lėmė reikšmingai mažėjančia paukščių populiaciją (duomenys čia).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimą, aplinkos ir žemės ūkio ministerijas imtis skubių veiksmų mažinti intensyvią žemdirbystę ir atkurti paukščių populiaciją.