Lenkijos vienkartinio plastiko pakuočių ribojimai

Tvarus vystymasis ir aplinkos apsauga – kiekvienos pažangios valstybės tikslas. Vienas iš geriausiai įgyvendinamų būdų yra mažinant vienkartines pakuotes. Per daugumą ES šalių nuvilnijo vienkartines plastikines pakuotes mažinančių įstatymių banga. Lenkija ne išimtis, nuo 2023 m. balandžio 14 d. įsigaliojo nauji įstatymai ribojantys daugybę vienkartinių plastikinių pakuočių ir nustatantys papildomus mokesčius. Esminiai pakeitimai:

 1. Draudimas pateikti į rinką tam tikrus produktus

Vienkartinio plastiko stalo įrankiai, lėkštės, vatos pagaliukai, šiaudeliai ir t.t. – vėluojama mažiausiai 2 metus.

 1. Vartotojo mokestis

Privaloma rinkti mokestį iš galutinio vartotojo, perkančio į vienkartinio plastiko pakuotes supakuotą maistą ar gėrimus, kai jie parduodami mažmeninės ir didmeninės prekybos vietose bei prekybos automatuose kurie yra skirti vartoti vietoje arba išsinešti, be jokio tolesnio apdorojimo. Taip pat svarbu užtikrinti alternatyvią pakuotę, kuri gali būti daugkartinio naudojimo ar, pvz., biologiškai skaidaus plastiko.

Maksimalus mokesčio dydis – 1 PLN. Tačiau faktinis rinkliavos dydis, skirtas šių produktų atliekų tvarkymo išlaidoms padengti, buvo nustatytas už klimatą atsakingo ministro potvarkiu:

 • už gėrimų puodelį su dangteliu ar dangteliu – 20 grašių,
 • už maisto tarą – 25 grašius.

 1. Perdirbimo mokestis

0.20 PLN tarifas už kilogramą į rinką pateiktų produktų taikomas tokiems produktams kaip:

 • maisto indai, ty talpyklos, pavyzdžiui, dėžutės, su dangteliais arba be jų, naudojamos į jas sudėti maistą, kuris yra:
 • skirtas vartoti tiesiogiai, vietoje arba išsinešti,
 • paprastai suvartojama tiesiai iš talpyklos ir
 • paruoštas valgyti be tolesnio paruošimo, pavyzdžiui, virimo, virimo ar šildymo.

 1. Tinkamas gaminių ženklinimas

Privaloma užtikrinti, kad ant atitinkamų vienkartinio plastiko gaminių pakuočių arba ant pačių gaminių būtų nurodytas tinkamas ES ženklinimas.

Minimi vienkartiniai plastikiniai gaminiai:

 • higieniniai rankšluosčiai, tamponai ir tamponų aplikatoriai,
 • iš anksto sudrėkintos servetėlės, ty iš anksto sudrėkintos servetėlės, skirtos asmens higienai, ir iš anksto sudrėkintos servetėlės, skirtos naudoti buityje,
 • tabako gaminiai su filtrais, kuriuose yra plastiko, ir filtrai su plastiku, parduodami naudoti su tabako gaminiais,
 • gėrimų puodeliai.

 1. Švietimo kampanijos

Gamintojai ir importuotojai privalo finansuoti visuomenės švietimo kampanijas. Be to, tokios visuomenės švietimo kampanijos turėtų apimti visuomenės informavimą apie:

 • alternatyvių daugkartinio naudojimo gaminių ir atliekų, susidarančių iš vienkartinių plastikinių gaminių, kurių sudėtyje yra plastiko, prieinamumą;
 • gerą atliekų tvarkymo praktiką;
 • šiukšlinimo ir netinkamo atliekų, susidarančių iš vienkartinių plastikinių gaminių, poveikį aplinkai, ypač jūrų aplinkai;
 • netinkamo atliekų, susidarančių iš vienkartinių plastikinių gaminių, šalinimo įtaka nuotekų tinklams.

Mokesčio už visuomenės švietimo kampanijas dydis yra nuo 0.05 PLN už kg produkto iki 0.01 PLN už 10 produkto vienetų.

 1. Pareiga įrašyti savo veiklą į registrą

Veikla susijusi su vienkartinėmis plastikinėmis pakuotėmis yra privalomai registruojama.

 1. Metinis pranešimas

Gamintojai ir importuotojai tiekiantys vienkartinius plastikinius gaminius į rinką privalo ruošti atitinkamas metines ataskaitas.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos Respublikos Seimo narius kuo greičiau priimti pakeitimus Lietuvos teisėkūroje, kurie ribotų ne tik vienkartines plastikines pakuotes, bet ir popierines ir kitas vienkartines.