Lietuvai – antrarūšė pakuotė?

Lietuvos ekonomikai besivejant labiausiai išsivysčiusias Šiaurės ir Vakarų Europos dažnai būdavo keliami produktų kokybės palyginimai. Ir jie ne iš piršto laužti, daugybė tyrimų yra parodę, kad Lietuvai ir kitoms Rytų Europos šalims buvo tiekiami pigesni ir prastesnės kokybės produktai.

Nuo 2023 metų įvyko milžiniški reguliaciniai pokyčiai dvejose didžiausiose Europos Sąjungos rinkose (Vokietijoje ir Prancūzijoje). Vokietijoje visi maisto išsinešimui pardavėjai (kurių pardavimo vieta yra didesnė nei 80 kv. m. arba dirba daugiau nei 5 asmenys) privalo pasiūlyti ne brangesnę daugkartinės pakuotės alternatyvą vienkartinei pakuotei. Tuo metu Prancūzijoje buvo uždrausta vietoje vartojimui pateikiamą maistą dėti į vienkartines pakuotes. Didieji greitojo maisto restoranų tinklai sureagavo ir pateikė daugkartines pakuotes savo produktams. Pavyzdžiui, daugkartinės McDonalds ir Burger King restoranų pakuotės:

Lietuvoje, deja, populiariausi greito maisto restoranų tinklai tebesiūlo TIK vienkartinę pakuotę.

Kitas reikšmingas pavyzdys yra susijęs su PFAS kiekio reguliavimu pakuotėse. Šalyse, kur PFAS naudoti draudžiama – McDonalds naudojo tik tokią pakuotę, kurioje nebuvo PFAS, o šalyse kur nereguliuojama – pakuotes su PFAS.

Lietuvoje, deja, PFAS pakuotėse nėra reguliuojamas, tai, vargu, ar galima tikėtis, kad McDonalds elgsis taip pat atsakingai kaip Danijoje. Naudojant daugkartinę pakuotę tokių rizikų galima būtų išvengti.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimo narius ir aplinkos ministeriją imtis veiksmų, kad Lietuvoje esantys vartotojai galėtų gauti savo mėgstamuose maitinimo įstaigose maisto išsinešimui daugkartinėse pakuotėse.