Kodėl už neperdirbtą plastiką turėsime mokėti mes visi?

Europos Sąjungos valdančios institucijos 2020 m. liepą sutarė įvesti 800 EUR/tonai neperdirbto pakuotės plastiko mokestį nuo 2021 m., kuris sumokamas į ES biudžetą (plačiau čia). Tikslas paskatinti šalis nares mažinti plastiko pakuotės atliekas ir pereiti į žiedinės ekonomikos modelius.

Kiek tai kainuos Lietuvos biudžetui? Remiantis paskutiniais Aplinkos apsaugos agentūros turimais duomenimis (čia), 2019 m. Lietuvoje į rinką buvo pateikta 83218 tonos plastiko pakuotės, iš kurios – 21842 tonos neperdirbta*. Skaičiuojant su naujuoju mokesčiu, tai susidarytų 17 473 600 Eurų. Tikėtina, kad plastiko pakuotės kiekiai augs, tuo pačiu augs ir neperdirbto plastiko kiekis.

Aplinkos ministerija, deja, kol kas yra nurodžiusi, kad šitas “neperdirbto plastiko mokestis” bus mokamas iš Lietuvos biudžeto, o ne iš pakuočių gamintojų ar importuotojų. Tai yra visiškai neteisinga, nes gaunasi, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas, kurių yra 2783513 (2021 08 m. pagal Statistikos departamentą), turės sumokėti ne mažiau nei 6.3 Euro už neperdirbtą vienkartinio pakuočių plastiką. Tai dar kartą parodo, ką Europos Audito rūmai pranešė (ataskaita čia), kad daugelyje šalių nenuosekliai taikomas principas – “teršėjas moka”.

Viena iš ES šalių – Austrija rodo pavyzdį kaip būtų galima tą mokestį perkelti ant teršėjų – pakuočių importuotojų ir gamintojų. 2020 m. rugsėjį Austrijos vyriausybė paskelbė trijų gairių planą (plačiau čia):

  1. Numatomos įpareigojantis rodiklis, kad prekybos vietose būtų užtikrintas daugkartinės pakuotės dalis:
  • nuo 2023 m. bent 25 % daugkartinė pakuotė;
  • nuo 2025 m. bent 40 % daugkartinė pakuotė;
  • nuo 2030 m. bent 55 % daugkartinė pakuotė.

2. Pradedama užstato sistema vienkartinei pakuotei (Pastaba: Austrijoje jos dar nebuvo, bet veikė daugkartinės pakuotės surinkimo sistema).

3. Nuo 2021 m. 80 Euro centų mokestis yra taikomas plastikinės pakuotės gamintojams ir importuotojams. Jeigu plastiko pakuotė yra perdirbama – mokestis sumažinamas. Mokestis yra perskaičiuojamas kiekvienais metais ir, jeigu yra sutaupymai, jie nukeliauja plastikinės pakuotės gamintojams ir importuotojams.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją ištaisyti šią klaidą ir pradėti įgyvendinti principą “teršėjas moka”, perkeliant 800 Eur/tona mokestį už neperdirbtą vienkartinę plastikinę pakuotę ant teršėjų – plastiko pakuotės gamintojų ir importuotojų.

*PASTABA: dalies su plastiko pakuote dirbančių pakuočių ekspertų nuomone, tarp jų ir VšĮ “Žiedinė ekonomika” neperdirbto plastiko skaičius yra reikšmingai didesnis dėl to, kad didelė dalis plastiko pakuotės yra neapskaitoma.