Šią savaitę Seime buvo pateiktas projektas dėl nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos. VšĮ “Žiedinė ekonomika” buvo aktyviai įsitraukusi į šį procesą ir siūlė ateityje, pvz., nuo 2025 m. pradėti riboti naujų iškastinį kurą naudojančių įrenginių tiekimą į rinką. Tokius ir panašius planus yra sugalvoję daugybę ES valstybių (didžiulė takoskyra tarp Vakarų ir Rytų Europos):
Deja, Energetikos ministerijos atstovai tokius pasiūlymus atmetė argumentuodami, kad iškastinio kuro katilus galima įsigyti kaimyninėse valstybėse. Iš tiesų – galima. Bet lygiai tas pats galioja ir namų ūkiams Vokietijoje, Danijoje ar Nyderlanduose ir jie dėl to nesuka galvos.
Nyderlanduose žengia žingsniu toliau
Nyderlandų vyriausybė neseniai priėmė „Wet Gemeentelijke Instrumenten Warmtetransitie“ (Savivaldybių perėjimo prie šilumos ūkio įstatymą), kuris yra nacionalinio dujų atsisakymo plano dalis. Vietos valdžios institucijoms buvo suteikta šio proceso kontrolė, tačiau joms reikėjo teisinių priemonių, kad tai būtų įgyvendinta. Naujasis įstatymas suteikia joms šias priemones. Svarbiausia iš jų – dabar jos turi teisę nuspręsti, kad tam tikras rajonas neteks dujų jungties. Priešingai nei anksčiau, kai kiekvienas pilietis turėjo teisę gauti dujų jungtį namams, pastatytiems iki 2018 m. liepos 1 d. Miestai negali tiesiog nuspręsti atjungti dujas, turi būti prieinama alternatyva, pavyzdžiui, centralizuoto šildymo sistema.
Lietuvoje atjunginėti dujas naudojančių vartotojų gal dar nebūtų tikslinga, bet itin stipriai apriboti naujas jungtis, turėtų būti vienas iš prioritetų. Nesant naujiems dujų vartotojams ir katilams, dabar naudojami turėtų būti keičiami kitokiais šildymo įrenginiais, pvz., šilumos siurbliais.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimo narius įtraukti ribojimo galimybes į nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją.