
Prancūzijoje užregitruotas teisės akto projektas (čia), kuriuo būtų 10 metų įgyvendinamas moratoriumas naujų atliekų deginimo įrenginių statybai, nebent jie veikia aukštesnėje nei 1400 laipsnių temperatūroje.
Šiuo metu Prancūzijoje veikia 126 atliekų deginimo įrenginiai ir 8 yra statomi. Kasmet jie apdoroja apie 14,5 mln. tonų atliekų. Dar 2012 m. Prancūzijoje 450 organizacijų reikalavo atliekų deginimą kaip tokį atliekų tvarkymo būdą stabdyti, kuris yra brangus ir pavojingas sveikatai bei aplinkai.
Argumentai už atliekų deginimo įrenginių moratoriumą:
Rizika aplinkai ir sveikatai
Deginant atliekas išsiskiria toksiški teršalai, pavyzdžiui, dioksinai, furanai, sunkieji metalai, NOx ir kietosios dalelės.
- Tyrimai rodo, kad šalia deginimo gamyklų esantys teršalai kelia vėžio riziką (pvz., padažnėjo hematologinio ir krūties vėžio atvejų).
- Išmetamų teršalų stebėsena buvo nepakankama, kaip matyti iš Ivry-Paris XIII deginimo gamyklos skandalo, kai tūkstančius valandų nebuvo matuojamas dioksinų išmetimas.
- Naujų problemų kelia PFAS („amžinosios cheminės medžiagos“), kurių deginimo įrenginiai, esant dabartinei darbo temperatūrai, negali visiškai pašalinti.
Pertekliniai pajėgumai ir ekonominis neefektyvumas
- Kaip pabrėžiama Zero Waste Europe (ZWE) ataskaitoje (čia), deginimo pajėgumų Prancūzijoje ir ES jau pakanka.
- Daugiau atliekų deginimo įrenginių sukuria struktūrinę priklausomybę nuo atliekų susidarymo, mažina paskatas atliekų prevencijai ir perdirbimui.
- Švedijos ir Danijos pavyzdžiai rodo, kad dėl pernelyg didelės priklausomybės nuo deginimo tenka importuoti atliekas, kad gamyklos išliktų pelningos.
ES ir regioninės politikos derinimas
- Europos Komisija ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas rekomendavo palaipsniui panaikinti atliekų deginimo paskatas ir įvesti moratoriumus.
- Regioninėje politikoje, pavyzdžiui, Nouvelle-Aquitaine atliekų tvarkymo plane, jau patvirtinta, kad papildomi deginimo pajėgumai nereikalingi.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją ir Seimą svarstyti galimybes įvesti atliekų deginimo mokestį, kad atliekų srautai būtų nukreipti į perdirbimą.