Apskaičiuota: Europa gali sumažinti energijos naudojimą dukart

Nauja Vokietijos Frauenhofer Instituto studija atskleidžia milžinišką potencialą Europos energijos vartojimo mažinimui. Įmanoma pasiekti net 67 % sutaupymus 2050 lyginant su dabartiniu vartojimu.

Studijos santrauką galima atsiųsti iš čia. Vokietijos institutas paskaičiavo tris galimus scenarijus.

Lyginant su įprastiniu energijos kiekio vartojimo, galimi sutaupymai siektų 8400 TWh – arba užtektinai aprūpinti Belgiją 17 metų. Šiuos tikslus galima pasiekti pilnai pasitelkiant technines ir ekonomines priemones ir skatinant naujas socialines kryptis.

Pagal pirmą scenarijų ES gali pasiekti 51 % energijos sutaupymą pašalindama techninius ir ekonominius barjerus. Šis scenarijus seka griežtu principu “energijos sutaupymai pirma”. Investicijos į energetinį efektyvumą, kuris yra visuomet pigesnis nei atsinaujinančios energetikos gamyba, visuomet prioritizuojamas.

Antrasis scenarijus žengia toliau ir įtraukia sąrašą naujų socialinių krypčių, tokių kaip ekonomikos ir namų ūkio skaitmenizavimas, savavaldžiai automobiliai, dalijimosi ekonomika, žiedinė ekonomika, mažai anglies naudojanti pramonė ir efektyvus išteklių naudojimas.

Priklauso nuo to kaip pavyks įgyvendinti šiuos socialinius pasikeitimus – energijos sutaupymai gali būti mažesni arba didesni. Pvz., antrame scenarijuje sutaupymas tik 32 %, nes automatizavimas ir didesnis daiktų sujungimas sunaudoja daugiau energijos. Taip pat transporte bet kokie energetiniai efektyvumai gali būti nubraukti žmonėms keliaujant daugiau.

Jeigu nauji socialiniai pokyčiai bus tinkamai išnaudojami, galima pasiekti neįtikėtinų energijos sutaupymų. Trečiajame scenarijuje urbanizacija leidžia efektyviau išnaudoti laisvą erdvę, decentralizuota atsinaujinanti energetika ir teisingas apmokestinimas stimuliuoja mažesnį naudojimą. Žiedinė ir dalijimosi ekonomikos sumažina energijai intensyvių produktų poreikį. Taip pat padidėja dviračių ir viešo transporto naudojimas. Pagal šį scenarijų energijos naudojimas gali sumažėti net 67 % lyginant su įprastiniu.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministerija kiek įmanoma mažinti technologinius ir ekonominius barjerus atsinaujinančiai energetikai. O tvarias socialines kryptis skatinsime mes patys ir kiti NVO! 🙂